„Márciuska” hagyomány a Békés megyei képzésen

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóság

A Közművelődési Foglakoztatási és Képzési Program méhkeréki résztvevője, Kiss Gyula Tibor, a március 4-i foglakozás alkalmával, úgynevezett „Márciuskával” lepte meg női kollégáit.

Március elseje, azaz a tavasz kezdete van: ez a nap a román nemzetiség körében egy népszokás miatt különleges, ez pedig a márciuska (mărțișor) adományozása. Maga a szó a román március régies, kicsinyítő képzős szava, vagyis kicsi március, márciuska. Míg Erdélyben és a Kárpátoktól délre, Havasalföldön inkább a férfiak tűznek márciuskát a nők ruhájára, addig a Kárpátoktól keletre, Moldvában a nők ajándékozzák meg a férfiakat márciuskával, akik cserébe virággal vagy egyéb ajándékkal kedveskednek nekik.

A márciuskát egy kétszínű, vörös-fehér cérnából font kis zsinór, valamint egy ehhez tartozó iparművészeti alkotás díszíti. Az első márciuskák ezüstpénzből, illetve a vörös-fehér zsinórból álltak, később ez változatosabb lett. A leggyakrabban előforduló, szimbólumok a patkó, a négylevelű lóhere, a szív vagy a bőségkosár.

Ezzel a kedves gesztussal és a hozzáfűzött magyarázattal örömet varázsolt a terembe és gyerekkori emlékeket idézett fel néhány hallgatónál, de ami a legfontosabb megmutatta ezt a hagyományt és ezáltal betekinthettünk egy kicsit a román nemzetiség kultúrájába.

Hidvégi- Farkas Zsófia

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.