Lezárult Heves megyében a Hungarikum műhelyfoglalkozás-sorozat

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatósága 2020. február 28-án zárta le a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú projekt keretén belül létrejött Hungarikum Műhelyt, amelynek egy éven keresztül az andornaktályai Ady Endre Művelődési Ház adott otthont, havi egy alkalommal.

2019 márciusában elindult rendezvénysorozat résztvevőit, felnőtt helyi és környékbeli települések lakosai, valamint közművelődési szakemberek alkották, akik bővíteni szerették volna ismereteiket a hungarikumok történetéről, a települési értéktárakról és a kulturális örökségvédelemről.

A 12 alkalmas műhely központi témája a hungarikumok és a törvényi háttér megismerésén túl, a települési értékfeltárás gyakorlatának és az értéktárak működésének bemutatása volt, jó példákon keresztül. A Kiemelt Nemzeti Értékekről, valamint a Heves Megyei Értéktári tételekről szóló előadásokat, szakmai beszélgetések és eszmecserék követték. Két alkalommal Andornaktálya Heves Megyei Értéktárban szereplő két nagy rendezvényének elemzésére is sort került az értékfeltárás módszertanához kapcsolódóan.

A közösen kidolgozott tematika alkalmai során a citera és a citerázás hagyománya, a tárogató hangszer, a kaptárkövek, a magyar nóta és a magyar operett története, az Egri Bikavér és a magyar táncház módszer és mozgalom témakörei kerültek feldolgozásra.

Júniusban a XXI. Karcagi Birkafőző Fesztiválon vett részt a csoport, ahol a szakmai előadást hallhattak arról, hogy miért is került fel a karcagi birkapörkölt a hungarikumok listájára, majd „testközelből” is megismerték a birkapörkölt főzésének tudományát.

A projektzárás alkalmával egy rövid, áttekintő szakmai előadást hallgattak meg a résztvevők „A táncház módszer, mint a Szellemi Kulturális Örökség átörökítésének magyar modellje” címmel, amely érték 2012-ben nyert felvételt a hungarikumok közé. A módszer a szellemi kulturális örökség átörökítésének, a hagyományőrzés egyik legkiemelkedőbb, nemzetközileg is elismert modellje, amely több mint négy évtizede létező táncházmozgalom keretei között alakult ki, magába foglalva a Kárpát-medencei magyarság és a hazai kisebbségek népzenei és néptánc kultúráját. A résztvevők átbeszélték az elmúlt 11 alkalom előadásait, megvitatták a pozitívumokat és a negatívumokat, és a település tervbe vette a klub folytatását, amelyben tovább folytatják a hungarikumokkal való ismerkedést.

Az elméletet gyakorlat követte. A jó hangulatról a közel 15 éve táncházakat is tartó egerszalóki Tekergő Együttes és két táncosa gondoskodott. A közös tánc során mindenki megtapasztalhatta a népzene és a néptánc máshoz nem hasonlítható közösségépítő erejét. A foglalkozás közös énekléssel zárult, lévén hogy a táncházat az Andornaktályai Falukórus Egyesület szervezte. A jó zene és az előadás mellett az érdeklődők batyujából ismét előkerültek a finomságok.

Andornaktálya 2015 óta települési értéktárral bíró település. Így a Nemzeti Művelődési Intézet Hungarikum Műhely elnevezésű projektje lehetőséget adott az értékfeltárásban aktívan bekapcsolódó helyi lakosoknak, hogy olyan plusz ismereteket kapjanak, amelyeket lakóhelyükön túl is hasznosítani tudnak, és képessé teszi őket arra, hogy felhívják a környezetükben élők figyelmét a helyi kulturális, természeti értékek fontosságára, megőrzésük lehetőségeire, valamint ezen értékek mentén további közösségek létrehozására.

Dr. Kelemen Éva

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.