Lezárult a tizenkét alkalmas ifjúsági műhely program Zala megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóságának szervezésében – a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00150” azonosító számú projektjének keretén belül – az utolsó ifjúsági műhelyfoglalkozásra 2020. október 29-én, a Salla Művelődési Központ, Könyvtár és Alapfokú Művészeti Iskolában került sor, Zalalövőn.

 

A búcsúzás előtt a kis csapat áttekintette az elmúlt egy esztendő történéseit, Matyasovszky Margit megyei igazgató koordinálásával. A műhelyfoglalkozás során alkalom nyílt a nem-formális pedagógia módszereinek alkalmazásának (élmény- és drámapedagógia) megismerésére és annak kiscsoportos gyakorlására. Foglalkoztak a közösségfejlesztés, közösségépítés elméletével, és ide kapcsolódó együttműködési gyakorlatokat végeztek. A Zalaegerszegi Fiatalok Egyesület kétszer is bekapcsolódott a műhelymunkába, melynek során szakterületüket mutatták be, a Zala megyei ifjúsági munkát és a fiatalok bevonását a megye életébe. A foglalkozás során a megyei ifjúsági munka elméletének ismertetése után a helyi részvételhez kapcsolódó szituációs gyakorlatokat végezték el. Az Ifjúsági projekttervezés, projektmenedzsment szintén nagyon fontos témakörnek bizonyult. A foglalkozás során a projekttervezés és projektmenedzsment elméletének ismertetése után egyéni projekttervezés következett, amit a saját közösségükben terveztek megvalósítani. A jó projekt tervezéséhez segítségként jó gyakorlatokat ismertek meg a kollégák, köztük nemzetiségi ifjúsági projekteket is. A nemzetiségi ifjúsággal foglalkozó szervezet munkásságát Kovácsné Kővágó Anna igazgatónő mutatta be. Mivel ekkorra már pandémiás helyzet uralkodott, ezért csak az internet segítségével tudtak vele találkozni a résztvevők, de ezt a formát is kipróbálta a lelkes csapat. A roma nemzetiségi ifjúsággal foglalkozó szervezetet, annak tevékenységét a helyben élő és tevékenykedő Áldott Kereszt Egyesület mutatta be. Szerencsésen és sok tapasztalattal zárultak a tanulmányutak is. Az első Rezibe egy civil szervezethez vitt, a második Zalaegerszeg Botfa városrészébe, a Városi Önkormányzat fenntartásában működő erdei iskolába kalauzolta a fiatalokért tenni akarókat.

A csoport sok örömteli órát töltött együtt, számtalan jó és adaptálható projektet ismert meg, továbbá erősödött a barátság. A műhelymunkák egyik hozadéka, hogy a résztvevőkben megfogalmazódott az ifjúsági korosztályt segítő szakemberek találkozójának igénye évente egyszer, amely, reményeink szerint a jövő évtől meg is valósul.

 

Matyasovszky Margit

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.