Lezárult a Népfőiskolai műhely Tatán

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága 2019 őszén indította el népfőiskolai műhelysorozatát Tatán a Piarista rendházban, a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” című, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosítószámú projekt keretein belül, a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság együttműködésével.

A 12 alkalommal, havi rendszerességgel megvalósult – amennyiben a járványügyi korlátozások engedték – műhelyfoglalkozás célja a közösségi szerepvállalás fontosságának megismertetése volt a környezetvédelem tükrében. A két intézmény alaptevékenységeinek, közösségi céljainak kölcsönös bemutatásán túl elsősorban tehát környezettudatosság, klímavédelem témakörök mentén haladt a műhely.

A népfőiskolai műhely folyamán a résztvevők megismerhették a téma elméleti és gyakorlati megközelítéseit, megoldásait is. Bemutatásra került többek között a környezettudatosság, az egészséges életmód, a tájban élő ember gondolata. Megismerkedhettek a résztvevők különböző ehhez kapcsolódó alapfogalmakkal, mint például a klímaváltozás, a mitigáció, az adaptáció. A klímastratégiák jogszabályi hátterének megismerése után a projektben szó esett a stratégiaalkotás lépéseiről, a klímastratégiák tartalmi elemeiről, illetve készítésük módszertanáról Komárom-Esztergom megyei példákon keresztül. A stratégiák készítésének áttekintése után a csoport azok társadalmi nyilvánossági dimenzióit, a szemléletformálási akcióit, illetve jó gyakorlatait is megvizsgálta.

Két látóút során ellátogattak a tatabányai EDUTUS Egyetem passzív házába, ahol a különleges bemutatóház kül- és beltéri gépészetét, berendezéseit, és azok működését tekinthették meg, illetve a lábatlani Dunamente Ökoturisztikai Látogatóközpontba, ahol a konvencionális bemutatóeszközök – fotók, domborzati térkép – alkalmazása mellett innovatív és interaktív elemekkel – video boksz, érintőképernyők, webes applikációk – találkozhattak, amely a látogatói élmény gazdagítására, a bevonás módszertanára egy jó gyakorlat.

A helyszínek megtekintését követően a Komárom-Esztergom megyei önkormányzatok – Tata és Tatabánya városának – klímastratégiai gyakorlati alkalmazása, illetve a Komárom-Esztergom megyei SECAP (Fenntartható Energia- és Klímaakcióterv), valamint KEVEP (Komárom-Esztergomi Virtuális Erőmű Program) került terítékre, ám ezt az alkalmat az óvintézkedések miatt online tartották meg a résztvevők számára. Utolsó, záró alkalomként a résztvevők feldolgoztak egy újabb előadást, majd egy kérdőívre válaszoltak, mely felmérte mind az általuk a műhelyfoglalkozás alatt tanultakat, illetve gondolataikat a megismert témák tekintetében. A résztvevők egybehangzó véleménye szerint, a műhelyfoglalkozás és a látóutak tapasztalatai beépülnek nemcsak a csoporttagok, de a népfőiskolai működés mindennapjaiba is Magyary Zoltán szellemi örökségével összhangban.

A cikkben felhasznált képek 2019.10.28. és 2021.01.29. közötti időszakban, a járványügyi intézkedések teljes körű betartásával készültek.

Kutenics Kinga

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.