Lezárult a Népfőiskolai műhely Kiskörén

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet „Művelődő Közösségek Észak-Magyarországon” EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú, Népfőiskolai műhely sorozatot indított 2019. májusában a Heves megyei Kiskörén. A 12 alkalmas program a népfőiskolai mozgalom iránt érdeklődő, népfőiskolai oktatást végző Kiskörei Vásárhelyi Pál Egyesület tagjainak, illetve a településen élő ifjúsági generációnak kompetenciafejlesztését célozta meg a résztvevők identitástudatának növelésén keresztül. További célkitűzés volt olyan közösségek létrehozásának elősegítése, amelyekben a résztvevők megtapasztalhatják a közösségi lét pozitívumait, valamint a kulturális alapú gazdaságfejlesztés megalapozása a helyben elfeledett szakmák visszatanítása által. A helyi népfőiskola a Kiskörei Vásárhelyi Pál Egyesület keretén belül működik. Az egyesület 2018-ban csatlakozott a Lakiteleki Népfőiskola Alapítvány és a Nemzeti Művelődési Intézet által életre hívott Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózathoz.

A foglalkozásokat a Kiskörei Vásárhelyi Pál Egyesület aktív tagja és alapítója Honvisák Jánosné nyugalmazott pedagógus vezette, aki kézműves- és alkotótáborok szervezője is a településen, valamint a helyi Települési Értéktár Bizottság elnöke. A foglalkozásvezetőt a megvalósult 12 alkalom alatt a Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóságának munkatársai, Dr. Kelemen Éva és Hacsavecz Éva támogatták módszertanilag.

A műhelyfoglalkozások alkalmain a résztvevők megismerkedtek a népfőiskolák történetével, jelenlegi helyzetével és a vonatkozó jogszabályi háttérrel, továbbá a népfőiskolai működést támogató nonformális és informális képzési formákkal, a tudásátadás különböző, gyakorlatban megvalósuló formáival.

2019. októberében a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Vizsolyba tett látóút során, a Szenczi Molnár Albert Vizsolyi Népfőiskola tevékenységébe láttak bele a résztvevők. 2020. júliusában a Tokaji Pap Miklós Népfőiskola működését ismerték meg a kiskörei népfőiskola tagjai.

A 12 alkalmas műhelymunka sorozatnak köszönhetően egy új közösség alakult a településen. A tagok „Falujáró” körutakat szerveztek a városban, jobban megismerték egymást és Kiskörét. A jövőben, amennyiben a Covid – 19 járvány engedi, újabb települési sétákat szerveznek helyi lakosoknak illetve a településre érkező turisták számára is.

A találkozási alkalmak során a népfőiskola tagjai új ismeretekre, a jövőben hasznosuló tudásra tettek szert. Például gyakorlati tapasztalatokat szereztek vályogtapasztásban, szövésben, gyógynövénytermesztésben és kiállítás rendezésben. Elméleti oldalon bővítették tudásukat pályázatírásban, rendezvényszervezésben és projekttervezésben.

Hacsavecz Éva

 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.