Lezárult a Közösség és média havi szakkör Győr-Moson-Sopron megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Győr-Moson-Sopron Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Győr-Moson-Sopron Megyei Igazgatósága 2019. február 28-án havi egy alkalommal Közösség és média szakkör címmel, ingyenes foglalkozást indított. A foglalkozások egy éven keresztül tartottak és a Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00150 számú projekt keretében valósultak meg.

A szakköri foglalkozások célja volt az anyanyelvi kommunikáció, az íráskészség, önismeret, IKT ismeretek, önkifejezés, kulturális kifejezőkészség, kapcsolatteremtés, vizuális kultúra fejlesztése, valamint az értékfeltárás folyamatának elindításához, lépéseihez szakmai tanácsadás nyújtása.

A fenti célok alapján indított 12 alkalmas Közösség és média havi szakkör sikeresen lezajlott. A foglalkozások egy éven keresztül tartottak két helyszínen, Pér és Mindszentpuszta településeken. Több foglalkozásvezető adta át elméleti és gyakorlati tudását a résztvevőknek. Hasznos ismereteket kaptak a média használatáról, fontosságáról, különböző platformokon (például a Facebook, Youtube) keresztül beszélték át ezek közösségépítő szerepét.

Érdekes információkat kaptak az írott sajtóról, a sajtótörténetről az ókortól a nyomtatott sajtó elindulásáig. Betekintést kaptak a nyomtatás alapjaiba, hogyan készült a nyomóforma, mi volt Gutenberg újítása, ami a későbbiekben az egész világon elterjedt. Kitértek a cenzúrára, hatására, valamint átnézték a sajtótörvényeket is. A rovat fogalmával ismerkedtek, fotókkal gyakorolták a rovatba sorolást, amit majd a település évente egyszer megjelenő helyi lapjánál is sikeresen tudnak alkalmazni. Beszéltek a sajtófotó történetéről, megismerték mi a különbség az eseményfotó és a riportfotó között, mi a szerepe a jó képaláírásnak, mi a képriport és milyen témában készülnek.

Az elméleti ismeretek megszerzése után, gyakorlatban is alkalmazták a megtanultakat. Megismerkedtek a kamerahasználattal, próbafelvételeket készítettek, figyelve a kompozícióra, stabilitásra, hangra, hogy minél élvezhetőbb fotókat és videókat készíthessenek akár egy családi eseményről is. Megtanulták az egyszerűbb vágási technikákat, hogyan helyezhetnek el nyitó vagy záró feliratot az elkészült videón, hogyan tehetnek alá zenét. Kiemelték a helyi értékek gyűjtésének, mentésének, digitális formában való megörökítésének fontosságát is.

A szakkör egyik alkalmával közös értéksétára, értékfotózásra indultak a településen, fotókon örökítették meg a helyi tárgyi és épített értékeket, többek között a római katolikus templomot. A jelenlegi mindszenti templom Mindenszentek tiszteletére épült 1822-ben, Bay Gáspár kegyúr által. A templom aljában található egy több mint 200 éves kripta, ami helyi értéknek, nevezetességnek számít. A kriptában Bay család sírhelyei találhatók.

A jelenlevők megismerték és gyakorlatban elsajátították a stop-motion technikát. A helyi értékekből hozott tárgyakból (kézimunka, terítő, gyékény termékek, hímzett blúz, horgolt virág) kiválasztva, csoportos foglalkozás keretében beszélték meg, hogy milyen animációt lehetne létrehozni. A helyben felállított kis stúdióban el is készítették a látványos animációt. A szakkörön megismerték a blog és bloggerek, a vlog és vloggerek világát, ezek közösségépítő szerepét. A foglalkozások több alkalmával kitértek az értékfeltárásra, ennek fontosságára, melyhez értékes segítséget, szakmai útmutatást kaptak a jelenlevők, hogy településükön el tudják indítani az értékmentést, mely a jövő ifjúsága számára is nagy jelentőséggel bírhat.

A közösség és média szakkörön megismert és elsajátított tudással, ismeretekkel a résztvevők képessé váltak multimédiás technológiájú információk keresésére, értékelésére, létrehozására és bemutatásukra, akár prezentációk formájában is.

 

Epinger Zsanett
Fotó: Epinger Zsanett

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.