Lezajlott a közművelődési szakmai nap Pétervásárán
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatósága 2019. november 27-én tematikus szakmai napot tartott a pétervásárai Szántó Vezekényi István Művelődés Házában, melynek fő irányvonala a kulturális alapú gazdaságfejlesztés, mint közművelődési alapszolgáltatás és a kulturális turizmus volt.
A szakmai napot a Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóságának vezetője, Csathóné Sebők Erika nyitotta meg, majd Pétervására Város polgármestere, Eged István köszöntötte a résztvevőket.
Az előadásokat Czinkéné Szűcs Krisztina, a noszvaji IKSZT munkatársa kezdte, aki közművelődés és marketing témakörben a noszvaji IKSZT marketingstratégiájának főbb pontjait, az eddig elért eredményeket mutatta be, továbbá azt, hogyan vették alapul a helyi értékeket a Noszvajon megrendezett programokhoz. Noszvaj az elmúlt 20 évben a tudatosan felépített marketingnek és kitartó munkának köszönhetően kulturális alapú gazdaságfejlesztésben jó példaként szolgálhat más települések számára. 4 évvel ezelőtt ezt felismerték Bélapátfalván, és a jó példát adaptálva Mezőné Kovács Edit vezetésével a Bélapátfalvai KulTurDia Nonprofit Kft. is megkezdte működését. Éppen ezért a második előadó a szakmai napon Mezőné Kovács Edit, a bélapátfalvai KulTurDia Nonprofit Kft. ügyvezetője volt. Előadásának témája a közművelődés és média nyilvánosság volt, ugyanis az elmúlt négy évben a különböző médiafelületeket felhasználva Bélapátfalva felkerült a közművelődés térképére.
Ezen a találkozási alkalmon, rendhagyó módon először a szekció ülések helyett egy kerekasztal-beszélgetés került megrendezésre, amelyhez az összes résztvevő csatlakozott. Heves megyében szintén jó példával szolgálhat a fent említett témakörökben az Egerszalóki Faluház tevékenysége. A faluház vezetője Gyüre Marianna az egerszalóki barlanglakásokról beszélt, majd Dr. Oszlánczi Tímea az Eszterházy Károly Egyetem oktatója azt ecsetelte, hogy a kulturális alapú gazdaságfejlesztésnek a helyi értékekre kell épülnie, és tulajdonképpen ez egy értékközpontú erőforrás menedzsment. Gyurkó Péter turisztikai szakember az elméleti megközelítésről beszélt, Krizsóné Kakuk Éva a Kisnánai Vár és Népi Műemlék, mint helyi érték, már megvalósult közösségi térré alakítását ismertette.
A kerekasztal-beszélgetés konzekvenciájaként levonható, hogy a kulturális alapú gazdaságfejlesztésben is, mint a közművelődés összes területén, a legnagyobb szerep az összefogásé. Az elsődleges cél az, hogy bevonják a helyi embereket, hogy „rágyönyörödjenek” a saját településük értékeire. A szakmai nap zárásaként a helyi művelődési ház vezetője, Suszter Tiborné a Szántó Vezekényi István Művelődés Házában berendezett „Ami a szívünknek kedves” időszaki kiállításon tartott tárlatvezetést a résztvevőknek. A kiállítást a „Pétervására 30” elnevezésű program keretén belül rendezték meg. A kiállítás anyagát pedig a helyben élő, amatőr gyűjtők biztosították.
Hacsavecz Éva