Lelkes pajtaszínházi próbák folynak a somogyi Mesztegnyőn
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatóság
A Nemzeti Művelődési Intézet a Magyar Teátrumi Társasággal együttműködve 2019-ben már ötödik alkalommal indította útjára Pajtaszínház programját, mely az amatőr színjátszó csoportok számára nyújt szakmai támogatást. A Somogy Megyei Igazgatóság a Honi Hagyományőrzők csoport közreműködésével valósítja meg a programot, Mesztegnyő településen.
A Honismereti és Természetvédő Egyesület keretein belül működő Honi Hagyományőrző csoport, többnyire szépkorúakból áll, létszámuk 25-30 fő között mozog. A csoport több 80–85 éves állandó taggal is büszkélkedhet. Megalakulásuk után hosszú ideig magyar népdalokat, nótákat, helyi gyűjtéseket énekeltek.
A pajtaszínházi próbák során a szerepjátszók sok esetben saját életükből is merítenek, szövegükbe alkalmanként általuk átélt vidám, érdekes történeteket illesztenek be. A csoport vezetője Kövesdiné Panyi Antónia – Tona – elmesélte, hogy előadásukhoz helyi gyűjtéseket használtak, melynek témája az aratás. A darab a régi mesztegnyői hétköznapokba nyújt betekintést, melyben számos aratással kapcsolatos eszköz is megjelenik.
A csoport mentora Tóth Géza, a kaposvári Csiky Gergely Színház színésze. Az előadás során helyi népdalok hangzanak el, amelyeket citerán Pintér József, a „Népművészet Mestere” címmel kitüntetett, népi citerás kísér. Az előadáshoz szükséges kellékek, eszközök a mesztegnyői falumúzeumból kerülnek elő.
A próbaalkalmak hétfőnként a mesztegnyői faluházban zajlanak, ahová senki nem érkezik üres kézzel, a próba végére mindig előkerül a pogácsa vagy éppen a zsíros kenyér is. A folyamatos közös munka, az együtt eltöltött vidám órák alatt elfelejtődnek a mindennapok gondjai. Testben és lélekben feltöltődve, szórakozva telnek az együtt töltött órák, melynek során megosztják egymással örömeiket, gondjaikat, mindez pedig abban is segít, hogy vidámabban álljanak hozzá az időskor problémáihoz. A csoport egyik férfitagja annyira családtaggá vált, hogy csak „papa” néven szólítja mindenki.
A lelkes színjátszók hétről hétre alig várják a próba napját, hogy újra találkozhassanak egymással.
Radics Natália