„Lehetőséget kell teremteni az embereknek, hogy adhassanak!” – Megalakult az első Vas megyei Komatál közösség
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei IgazgatóságA nemescsói Tézsula Hagyományőrző Egyesület Szerdahelyi-Bánó Irén polgármester asszony második kisbabájának születése örömére alakított Komatál közösséget.
A „Rajtunk a hagyomány továbbNő” projekt keretében szebb esemény miatt nem is látogathattak volna Nemescsóba a Vas Megyei Igazgatóság munkatársai, minthogy a Komatál ajándékcsomagot átadják a megalakult közösség számára. Éles Krisztina, a megyei igazgatóság vezetője elmondta: a program egyik központi eleme a Komatál hagyomány újraélesztése volt, emiatt is nagyon szerencsés, hogy a babavárás és a projekt egy időbe esik.
Az átadón Bognár Alexandra és Török Károlyné Miszori Marianna módszertani referensek is részt vettek, ahol egy meglehetősen meghitt hangulatú beszélgetés alakult ki Mayer Tiborné Irén nénivel, aki az egyesület nevében átvette a Komatál-eszközöket.
A Tézsula Hagyományőrző Egyesület asszonyai rengeteg, a térségre jellemző receptet ismernek és kívánnak megőrizni, épp úgy, mint azokat a hagyományokat, melyek lehetőséget teremtenek arra, hogy az emberek adni tudjanak egymás számára. Irén néni elmondta, hogy úgy érzi, a Komatál felelevenítése is egy ilyen lehetőség a településen. Régen nem volt kérdés, hogyha valahol segítségre van szükség, mert kisbaba született, segítettek egymáson a falu asszonyai. Galamblevest, nem puffasztó könnyű ételeket, kompótokat, gyümölcsös süteményeket vittek a gyermekágyas kismamának. Ma ezt is „vissza kell tanítani” a Komatál programja pedig éppen ezt szolgálja.
Irén néni a rengeteg falusi anekdota mellett azt is elmondta, hogy mekkora szükség van olyan fiatal, lelkes polgármesterekre, mint Szerdahelyi-Bánó Irén, akinek már a nagyanyját is ismerte, és mindig jó szívvel emlékszik rá, mert „mindig csak adott, mindent megfelezett, hogy másnak is jusson.”
Ez a fajta adni vágyás mindig is jellemző volt a térség asszonyaira. Még a múlt század vége felé is élt a „karonfogó” hagyománya. Ez a szokás abból állt, hogy a faluban és a szomszédos falvakban élő nők, ha valamilyen nehezebb időszakon mentek át, vagy haláleset történt a családban, vagy csak egyszerűen segítségre volt szükség, kérdés nélkül segítették egymást, elmentek egymáshoz, sokszor csak egy baráti beszélgetésre, ölelésre, lelki támogatásra, ahogy ők mondták: „átmentek karonfogóba.”
A délután során bebizonyosodott, hogy az erős női közösségnek ma is óriási ereje van. Az első Vas megyei Komatál csomag, benne a kékfestő komakendővel és szütyővel, valamint a nádudvari éthordóval nagyon jó helyre került, és nemcsak különleges receptekkel, de különleges emberekkel is gazdagodott a Komatál országos programja.
Bognár Alexandra