Látóúton jártak az OKJ-s képzés résztvevői
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei Igazgatósága által szervezett Közművelődési és közönségkapcsolati szakember OKJ-s képzés III. moduljának egyik témája a közművelődési intézmények tevékenységrendszere. Ehhez a témához kapcsolódóan a résztvevők két olyan 5000 fő alatti településre látogattak el, amely közművelődési jó gyakorlataival segítheti a képzésen résztvevőket a munkájuk során.
A látóút délelőtti programja során a résztvevők Kajdacsra látogattak. Az 1150 fős településen IKSZT működik, melyet a Kajdacsi Gyermekekért és Ifjúságért Alapítvány működtet.
A település volt polgármestere, az alapítvány kuratóriumi elnökhelyettese Boda János mutatta be az az 1996-ban elkezdődött folyamatot, melynek célja a kulturális élet fellendítése, illetve kiemelten a fiatalok szabadidejének hasznos megszervezése volt. Első körben ifjúsági klub alakult, amelynek kialakításába a fiatalokat is bevonták. 2000-ben megalakult a teleház, mely a település kulturális életének és rendezvényeinek is a színtere lett. A teleház azóta folyamatosan fejlődik, a komplexumon belül található könyvtár, klubszoba, ifjúsági közösségi tér, közösségi terem, új színházterem és ifjúsági szálló. Több lépcsőben tulajdonképpen kulturális és turisztikai központtá alakult, 2012 óta működik IKSZT-ként.
A délelőtti program második felében Katona Patrícia az IKSZT vezetője vázolta fel a kapcsolatokat az intézmény és a település civil szervezetei, a nemzetiségi önkormányzat, valamint további intézmények és a helyi közösségek között, majd végigvezette a résztvevőket az épületen. A délutáni bölcskei program előtt az egyik résztvevő látta vendégül ebédre a csapatot a madocsai ifjúsági házban.
A 2739 lakosú Bölcske községben az IKSZT-t látogatták meg a résztvevők. A településen több évtizedes múltra tekint vissza a művelődés intézményesített szervezése. 2011 óta közösségi térként működnek, mely szoros együttműködésben áll a település oktatási intézményeivel, a civil szervezetekkel, klubokkal és egyesületekkel, valamint a lakosokkal. Fontosnak tartják a rendezvények folyamatos megújítását, bővítését a település igényeinek és a kor kihívásainak eleget téve a meglévő hagyományokat tiszteletben tartva. Az IKSZT-t és annak működését Botosné Verba Ágnes IKSZT vezető mutatta be. A program része volt az ország egyetlen kistelepülési mozijának és a helyi kőtárnak a megtekintése is.
A látóút jó hangulatban zajlott, a részvevők pozitív élményeket szereztek, még jobban megismerhették egymást. És ami ennél is fontosabb, remélhetőleg sokat tanultak szakmailag is az elhangzott jó gyakorlatokból.
Dorn Ernő