Látóúton a Népfőiskolai műhely
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága 2019 őszén indította el Népfőiskolai Műhelysorozatát Tatán a Piarista rendházban, a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” című, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosítószámú projekt keretein belül. A projekt együttműködő partnere a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság.
A 12 alkalommal, havi rendszerességgel megvalósuló műhelyfoglalkozás célja a közösségi szerepvállalás fontosságának megismertetése a környezetvédelem tükrében. A két intézmény alaptevékenységeinek, közösségi céljainak kölcsönös bemutatásán túl elsősorban tehát környezettudatosság, klímavédelem – klímastratégiák, azok tervezése, társadalmi dimenziói s gyakorlati megvalósításuk – témakörök mentén következnek egymás után az előadások.
A műhelyfoglalkozás keretében a résztvevők két alkalommal indulhattak látóútra, hogy az elméleti felkészítés és ismeretszerzés mellett a gyakorlatban megvalósult, klímavédelemmel összefüggő beruházásokat is megtekinthessenek, s maguk is tapasztalhassák a helyszínen azok működési rendszerét, mérhető eredményeit.
Szeptemberben a tatabányai EDUTUS Egyetem passzívházát tekinthették meg, ahol a helyszínen az egyetem részéről Molnárné Dőry Zsófia, a program gazdája mutatta be a különleges bemutatóház kül- és beltéri gépészetét, berendezéseit s azok működését. Előadásában kiemelte, hogy az EDUTUS Egyetemnek, mint regionális felsőoktatási központnak az oktatáson túl, a társadalmi szerepvállalás, a „zöld” gazdasági és a megújuló energetikai szemléletformálás is küldetése. Az egyetem egyik célja a passzívházzal, hogy megismertesse a különböző, megújuló energiaforrásokat hasznosító háztartási megoldásokat a lakossággal is. Az oktatási intézmények, civil közösségek által elérhető előadások során olyan egyszerű és azonnali energiatakarékossági megoldásokat mutatnak be, melyeket mindenki azonnal alkalmazni tud.
Októberben az újonnan megnyílt lábatlani Ökoturisztikai Látogatóközpont meghívását fogadta el a műhelymunka-sorozat csapata. A város kulturális, turisztikai központjának megteremtését célzó projekt része a településen a néhai postakocsi épületben kialakításra kerülő Dunamente Ökoturisztikai Látogatóközpont létrehozása, mely a település és környékének természeti értékeit kívánja bemutatni, és lehetőséget teremt akár nagyobb látogató csoportok fogadására, foglakozások lebonyolítására.
A kiállítótér termeiben megismerhetőek a vidék meghatározó természeti értékei: a Duna és a Gerecse. A konvencionális bemutatóeszközök – fotók, domborzati térkép – alkalmazása mellett innovatív és interaktív elemek – video boksz, érintőképernyők, webes applikációk – gazdagítják a látogatói élményt. A nap előadója, Borsó Tibor előadásában kiemelte, a látogatóközpont egyedülálló kísérletet tesz arra, hogy élvezetesen, és izgalmas környezetben mutassa be természeti értékeinket és felhívja a figyelmet a globális klimatikus változások káros hatásaira. Ökológiai lábnyomunk egyre nagyobb, amelyet csak odafigyeléssel és tudatos életmódváltással tudunk optimalizálni. A Látogatóközpont célja, hogy segítséget adjon ahhoz, hogy önállóan is el tudjon mindenki indulni a változás felé vezető úton. A kiállítás képes felismertetni az ide látogatókkal, hogy a környezetvédelem mindannyiunk feladata – elég átvizsgálni mindennapi szokásainkat és apró lépésekben haladni azon az úton, amely egy fenntarthatóbb jövő felé vezet.
A résztvevők egybehangzó véleménye szerint, a műhelyfoglalkozások és a látóutak tapasztalatai beépülnek nemcsak a csoporttagok, de a népfőiskolai működés mindennapjaiba is Magyary Zoltán szellemi örökségével összhangban.
Kutenics Kinga