Látóúton a Metszéspontban műhely tagjai

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Hajdú-Bihar Megyei Igazgatóság

A Művelődő Közösségek az Alföldön EFOP-3.7.3-16-2017-00149 projekt keretében megvalósuló Metszéspont műhely Hajdú-Bihar megyei közössége július 30-án, a tapasztalati tanulás jegyében, látóúton vett részt Csongrád-Csanád megyében, Bordányban. A látóút fókusza a stratégia megjelenése a közösségi művelődés gyakorlatában, a közösségi színtér működésének sajátosságai, az ifjúsági önkormányzat tevékenysége.

A műhely tagjait Tanács Gábor polgármester fogadta, aki összefoglalta azokat a közösségépítő, ifjúságfejlesztői folyamatokat, amelyek eredményezték a példaértékű közösségi ház és ifjúsági tér kialakulását. Ezt követően Lajkó Bálint a Bordányi Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzat polgármestere mutatta be működésüket, a választások módját és azokat a közösségi tevékenységeket, amelyeket végeznek. Részletesen bemutatta a nemzetközi cserekapcsolatokat is. A közösségi tér kialakítása, a különböző tevékenységek színterei nagyon tetszettek a résztvevőknek és inspirálták a műhelytagokat.

Ezt követően a nagyteremben beszélgettek a résztvevők, a vendéglátók megválaszolták a feltett kérdéseket. A konditerem, a külső színpad kialakításának módja, a kerti pavilon formája megnyerte a résztvevők tetszését. Faluséta keretében megtekintették Bordány központját, majd a Vadgesztenye Étterem fölött kialakított ifjúsági szálláshely megtekintése következett, amit a földszinti étteremben elfogyasztott közös ebéd követett.A programot a Hermina tanya megtekintése követte, amely Bordányban, a Mező dűlő 64. szám alatt található. Az épületben egy helyi konyha és egy szobabelső van berendezve a faluban gyűjtött bútorokból és használati tárgyakból, és így mutatja be a települést övező tanyavilág életet. A tanya azonban közösségi eseményeknek és táboroknak is helyet biztosít.

A résztvevők a látóutat nagyon hasznosnak értékelték, a megismert módszerek, a megvalósított közösségi kezdeményezések sokat adnak majd a helyi munkájuk sikeréhez.

 Angyal László

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.