Látóúton a jövő szakemberei

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatósága a Közművelődési és közönségkapcsolati szakember képzés keretében, szakmai programot valósított meg 2020. március 9-én, melynek célpontja két zalai település volt.

A képzés tematikájának megfelelően megszervezett látóút középpontjában jó gyakorlatok megismerése és átadása állt olyan közösségekben, ahol a közművelődési munkát OKJ-s hallgatók végzik. Az első állomás a „Göcsej Fővárosaként” emlegetett 800 fős Nova volt. Németh József polgármester köszöntőjét követően, helytörténeti áttekintést hallgathattak a csoport tagjai és a zalai igazgatóság szakemberei.

E község kulturális életét szervező, és ez által generációkon átívelő közösséget építő Horváth Nikolett prezentációja, szemléletes módon mutatta be a település éves programját, köztük a több évtizedes múlttal rendelkező országos hírű Novai Aratófesztivál előkészületeit, szervezésének állomásait. A hagyományőrző rendezvényről forgatott film kockái élményt jelentettek mindazoknak, akik e sokszínű találkozót átélték, vagy csak hírből értesültek róla. A novai hétköznapok, és egyéb jegyzett ünnepek is terítékre kerültek, kihatva azok közösségre tett pozitív hatásaival, úgy, mint érdeklődés, aktív részvétel, élmények megélése. Hangsúlyt kapott a felsorolásban egy-egy kultúresemény iránt tapasztalt érdektelenség is, amelynek okát közös feltárás, majd megoldáskeresés követi.

A látóút résztvevői a faluház falai között berendezett helytörténeti kiállítást tekinthették meg, amely a múlt kézművestermékeit, valamint régi korok osztálytermeinek berendezéseit tárja a közönség elé egy burleszk film kíséretében. A Nagyboldogasszony-plébániatemplomban szolgált 1826–1867 között Plánder Ferenc esperes, Göcsej első kutatója, munkásságát emléktábla jelzi a templom falán.

A második állomás a zalai dombok között meghúzódó Becsehely, a „Muraköz kapuja” volt. A település közművelődéséért felelős Bölczné Tóth Anita, Németh Géza polgármesterrel együtt fogadta az OKJ-s képzés résztvevőit. Az impozáns faluház falai a hétvégi tavaszváró programokról árulkodtak, majd a termek funkcióit megismerve, ez alkalommal is prezentáció formájában került bemutatásra a hónapokra lebontott pezsgő közösségi lét. Az áttekintés képet adott a község számos lehetőséget nyújtó kulturális életéről, amelyben felszínre kerültek a helyi civil szervezetek aktív szerepei épp úgy, mint az ünnepekhez köthető családi programok. Az előadásból kiderült, hogy e településen is születnek olyan kezdeményezések, amelyek kevesebb érdeklődést vonzanak, így időnként igényfelmérés alkalmazása szükséges a kultúra napi közvetítéséhez.

A falu határában, az országosan egyedülálló kivit és számos egzotikus növényt magába foglaló ültetvényt, mint a kulturális gazdaságfejlesztés egy szeletét is célba vették a résztvevők.

A nap zárásaként a képzés koordinálói, élménybeszámoló írására kérték a jövő szakembereit, visszaigazolást várva az együtt töltött, tartalmasan megélt órákról. A látóút lehetőséggel szolgált a két meglátogatott település leendő közművelődési szakembereinek, hogy érték- és közösségteremtő munkájukat bemutathatták a többi hallgató számára, akik ily módon jó gyakorlat formájában tapasztalatot, élményt, valamint új ismereteket szerezhettek.

Török Irén
Fotó: Török Irén

 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.