Látóút Reziben
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóságának szervezésében – a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00150” azonosító számú projektjének keretén belül – a tizedik ifjúsági műhelyfoglalkozásra 2020. augusztus 31-én Reziben került sor.
A látóút során a gazdag kulturális élettel bíró és természeti értékekkel bővelkedő zalai településre, Rezibe látogatott a csoport. A faluban a Laky Demeter Turistaházban a Rezi Várbarátok Köre Egyesület vezetője fogadta az érkezőket. A turistaház vezetője, Tafota Istvánné bemutatta a turistaházat, ismertette annak történetét, valamint a mindennapokat kitevő feladatokat. A közel háromszáz éves épület plébániaként funkcionált az 1980-as évek elejéig, később lakhatatlanná vált. A felújítást követően, 2012-től kedvelt ifjúsági szálláshely, valamint turistaház.
Az ifjúsági szálláshely és turistaszálló 30 fő befogadására alkalmas és kiváló lehetőséget kínál családi, iskolai kirándulásra, pihenésre, a szelíd turizmus iránt érdeklődők, természetjárók, baráti társaságok fogadására, egyéb rendezvények – nyári táborok, túrák –, erdei iskola programok lebonyolítására.
A vezető asszony előadását az ifjúsággal történő foglalkozás köré építette fel, ugyanakkor betekintést engedett az egyéb eseményekbe is. Így a disznóvágás, a Vince napi pincejárás, a vártúra, a várnap, a sportnap, a számos alkotó és ifjúsági tábor, valamint a szüreti mulatság is szóba került.
A Helytörténet – építészet – legendák témakörben nyújtott programok nagyon népszerűek a fiatalok körében. A program elemei a kirándulás a várhoz, egybekötve a tanösvénnyel, térkép alapján tájékozódás a faluban és környékén, a túravetélkedő, a helyi legendák feldolgozása színdarabban, a régi falusi színdarabokról készült képekhez képkeret készítése, a nemezelés, a kutatómunka és a régi népi gyermekjátékok, íjkészítés.
Elhangzott továbbá az is, hogy a turistaház szellemiségének megfelelően környezettudatosan tervezik és valósítják meg a programjaikat. A természettel és a helyi szokásokkal összhangban gyümölcsfákat ültetnek, közösségi kertet művelnek, baromfi ólat tartanak fenn. A résztvevők megtekinthették a szabadtéri konyhát, ahol pizzasütésre készítették elő a kemencét. A megtermelt zöldségeket és gyümölcsöket a főzőkonyhában használják fel. A résztvevők számos kérdést vetettek fel, amit közösen megbeszéltek az egyéni tapasztalataik alapján. Az elhangzottak birtokában tervek sora született meg az érdeklődőkben.
A közös akarattal és erővel megteremtett lehetőségek szolgálják a közösség megtartó erejét.