Látóút Bács-Kiskun megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Bács-Kiskun Megyei Igazgatóság

2020. március 5-én a Nemzeti Művelődési Intézet Közművelődési és közönségkapcsolati szakember OKJ-s képzésének tanulói Szank és Jászszentlászló településekre látogattak el, hogy a helyi integrált közösségi szolgáltató terek munkájáról, sikereiről, nehézségeiről, a községek kulturális életének alakításáról hallgassák meg a helyi polgármestereket és művelődésszervező szakembereket.

Megismerték az önkormányzatok, civil szervezetek és a helyi lakosság kapcsolatrendszerén keresztül a közösségépítés lehetőségeit, megvitatták az érintett témákban felmerülő gondolataikat.

Szank község néhány éve felújított integrált közösségi szolgáltató terének épületében fogadta a csoportot Varga Ferencné polgármester asszony, aki röviden körvonalazta a település jelenlegi kulturális helyzetét, kiemelve elődjének korábbi áldozatos munkáját. Később Tóth-Deme Anett művelődésszervező, közösségfejlesztő, a művelődési ház vezetője látványos vetítéssel részleteibe menően is bemutatta az elmúlt évek tevékenységeit, sikereit, jövőbeni terveiket.

Kiemelte a közösségi szolgáltatások sokrétűségét, amelyekkel igyekeznek lefedni a lakosság lehető legnagyobb hányadának igényeit, kezdve a baba-mama szobától, a beltéri szabadidősportok kedvelőinek kialakított helyiségeken keresztül az idősek informatikai felzárkóztatásáig. Az előadást követően a csoport megtekintette az Ízek házát, ahol a híres szanki konyakmeggy történelmét és készítését ismerhették meg a látogatók, egy rövid utazás után pedig a falu határában épült Kiskun Emlékhelyen tettek látogatást, amely egy modern múzeuma az ezeréves magyarságnak.

A szomszédos Jászszentlászló közösségi házát, állandó és időszakos kiállításait, szolgáltatásait, Nagy András polgármester üdvözlőbeszédét követően, Bozókiné Veszelovszki Szilvia művelődésszervező mutatta be. Megtekinthető volt az igényesen kialakított kiállítása a helyi lakosok kelméinek. Hagyományos módon készült, díszes terítők, kendők, függönyök, falvédők sokasága nyűgözi le a betérőket.

Itt ismertette meg az érdeklődőkkel Mészáros László, a Helytörténeti és Faluvédő Egyesület tagja a település kapcsolatrendszerének fontosságát. A kulturális gazdálkodás fejlődésének érdekében elengedhetetlen az önkormányzat, a civil szervezetek és a lakosság összefogása és szoros együttműködése. Az önkormányzat anyagi és nem anyagi támogatása nélkül a szervezetek tervei kivitelezhetetlenek lennének, az utóbbi csoport együttműködése pedig az önkormányzat céljait helyezné messzebb, hiszen a civil szervezetek képesek leginkább felkelteni a lakosság érdeklődését a település mindennemű fejlődésére.

A mozgalmas nap zárásaként a résztvevők megoszthatták egymással otthonról hozott tapasztalatait, meghallgathatták a helyi szakember véleményét, tanácsait.

Faltum Kristóf Jeromos
Fotó: Faltum Kristóf Jeromos

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.