Krónikások találkoztak Veszprémben

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóság

Nagy érdeklődés kísérte a Nemzeti Művelődési Intézet által szervezett Falusi Krónika – olvasókörök, irodalmi közösségek találkozóját Veszprém megyében, melynek az Agóra Veszprém Kulturális Központ adott otthont február 22-én.

Több, mint harminc résztvevővel zajlott a Falusi Krónika – olvasókörök, irodalmi közösségek találkozója február 22-én, szombaton Veszprémben. A Nemzeti Művelődési Intézet felhívására számos településről jelentkeztek résztvevők, hogy a falusi és vidéki élet témájával kapcsolatos műveket, összeállításokat mutassanak be a találkozón.

A találkozó résztvevőit Török Károlyné Miszori Marianna, a Nemzeti Művelődési Intézet Szakmai Mintaprogram Központ vezetője köszöntötte. A megyeszékhelyen kívül Balatonfüredről, Iszkázról, Tótvázsonyból, Lovászpatonáról, Nemesvámosról, Pápáról és Nagyesztergárról is érkeztek krónikások minden korosztályból. Az ismert irodalmi alkotásokon kívül saját szerzeményeket, helyi mese és népszokás-gyűjtéseket is hallhattunk a résztvevők tolmácsolásában, minden előadás különleges élménnyel ajándékozta meg a hallgatóságot.

A zsűri tagjai – Felföldi Gábor, a TIT Váci Mihály Irodalmi Színpad szerkesztő-rendezője, Márkusné Vörös Hajnalka, a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület elnöke, valamint dr. Baloghné Uracs Marianna, a Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém megyei igazgatója igen nehéz feladatot kaptak – ki kellett választaniuk azt az előadót vagy közösséget, mely a megyét képviselheti majd az országos találkozón.

A Veszprém Megye Kiváló Krónikása címet végül az Iszkázi regősök kapták, akik helyi gyűjtést felhasználva elevenítették fel a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó regölős szokásokat. Ők képviselhetik tehát Veszprém megyét az országos találkozón 2020 áprilisában Lakiteleken. A találkozón több középiskola diákja is részt vett. Különleges színfolt volt a Pápai Középiskolások Képzőkörének irodalmi összeállítása, ők egy szerkesztett, átgondolt tematikájú irodalmi összeállítást mutattak be a közönségnek. Kiemelkedő volt továbbá Zombori Katalin tolmácsolásában Fekete István Honvágy című írása. A tótvázsonyi Varga Istvánné a falubeli disznóvágás humoros történetét – Fekete István Siska című írását elevenítette fel, mellyel meghívást kapott a Veszprém Megyei Értékünnepre, melyet 2020 őszén rendeznek majd. Számos további kiemelkedő előadást hallgathatott meg a közönség ezen a délutánon.

Minden előadás egyenként értéket képviselt ezen a délutánon, hiszen képviselte mind az élőszavas vers- és prózamondást, mind a magyar irodalom és népköltészet gazdagságát. Minden résztvevő értékes ajándékokkal távozhatott, melyeket a Nemzeti Művelődési Intézet, a Veszprémi Petőfi Színház, valamint a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület ajánlott fel.

Szerdahelyiné Lőrincz Nóra

 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.