Közösséget építenek a sajókeresztúri nők
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei IgazgatóságMárcius 6-án, pénteken, a nőnaphoz közeli időpontban zajlott le a „Nálunk a nők… A nők közösségi szerepvállalása” című program nyitó rendezvénye. A Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatósága Sajókeresztúrral együttműködésben dolgozta ki azt a közösségépítő és fejlesztő programot, amelynek célcsoportja elsősorban a településen élő nők, rajtuk keresztül pedig a férfiak és a gyermekek, tehát a családok.
A projektnyitót egy átfogó, a teljes lakosságra kiterjedő előzetes kérdőíves helyzetfelmérés és elemzés előzte meg. A felmérés 29 kérdést tartalmazott, melyek többek között a családi állapotról, a közösségekről, azokban való részvételi szándékról, a település kulturális életéről, valamint egy közösségi tér létrehozásának igényéről kérte a lakosság véleményét. A megkérdezettek részéről a felnőtt lakosság minden korosztályából juttattak vissza kérdőíveket, amelyből arra lehet következtetni, hogy az egyéves munkafolyamatban, a teljes női lakosság mintegy 20%-a vesz majd részt. A válaszadók 81%-a fontosnak tartja, hogy a településen a kulturális és egyéb rendezvények közösségi összefogásban is jöjjenek létre, a közösség tagjai egészen a tervezéstől a kivitelezésig részt vegyenek benne. Megfogalmazódott, hogy egy olyan közösségi teret szeretnének létrehozni, ahol a helyi amatőr alkotó közösségek hagyományőrző gasztronómiai, kulturális programok céljával találkozhatnak. 54%-ban egy szabadtéri kemence felépítését szeretnék megvalósítani.
A nőnapi köszöntésekkel egybekötött nyitó rendezvényen szép számú, mintegy 100 fő vett részt.
A rövid műsorismertetés után először a helyi Csoda-vár óvodásai kedveskedtek egy zenés-táncos műsorral. Ezután Kollár Miklós, a település polgármestere, majd Tóth Csaba a Művelődési Intézet megyei igazgatója köszöntötte a projektben résztvevőket és a megjelenteket.
Mátyás Edina a Művelődési Intézet közművelődési referense részletezte a program létrejöttének szükségszerűségét, valamint az elkövetkező egy évre tervezett folyamatokat.
Az ünnepélyes hangvételt egy könnyedebb műsorszám követte, a felnőtt lakosságnak kedves dallamok hangzottak fel a Pom-Pom Família Zenekar jóvoltából.
A színpadi programok után mindenki megtekinthette a „Nálunk a nők” című fotókiállítást, amelyre a településen élő kislányok, anyukák, nagymamák, azaz a nők küldtek be sok fényképet. Akadtak olyan generációs közös fotók, amelyeket kifejezetten erre az alkalomra készítettek el.