Közösség – Kisköre – Népfőiskola

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóság

2019. május 30-án a Művelődő közösségek Észak-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00148 projekt keretén belül Népfőiskolai műhelyfoglalkozás sorozat indult a Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatósága által a Heves megyei Kiskörén. A foglalkozások a Kiskörei Vásárhelyi Pál Egyesülettel együttműködésben valósulnak meg.

A Népfőiskolai műhely célja, hogy a Kiskörén 2018-ban elindult népfőiskolai mozgalom aktivistái motiváltságukban megerősödjenek, valamint az aktuális információkat megszerezhessék a népfőiskolák szerepéről és a közösségi művelődést érintő területeiről. A kiskörei népfőiskola elsődleges célkitűzése, hogy a helyi lakosok indentitását növeljék, továbbá olyan önszerveződő közösségek jöjjenek létre, amelyekben a helyben élők megtapasztalhatják a közösségi lét pozitívumait, kialakuljon a „mi tudatuk”. Ennek érdekében számos kezdeményezést indítottak az elmúlt két évben, továbbá a Népfőiskolai műhelysorozat tartalmi elemei között is szerepel olyan tudásátadás, amelyekkel ezen törekvések megvalósíthatóak, bővíthetőek.


A 12 alkalmas programból eddig 4 zajlott le. Az első alkalmon a népfőiskola tagjai jelentek meg, ahol egy műhelyfoglalkozás keretén belül bemutatásra került a projekt, illetve a népfőiskola célkitűzései, jogi vonatkozásai, illetve a népfőiskolák magyarországi hagyományai. A találkozó zárásaként a „Faluséta” módszertanának gyakorlati bemutatására került sor.


A második alkalom a közösségben végzett munka előnyeire helyezte a hangsúlyt. A Népfőiskolai műhelyen résztvevők és a településen élő ifjúság a vályogtapasztás folyamatával ismerkedtek meg. A 2018-ban zárult, Kiskörén lezajlott, „Múltból a jelenbe” elnevezésű Nemzeti Művelődési Intézet projektjének továbbgondolásaként a természetes anyagokból épült közösségi „kuckó” vályoggal való tapasztása volt a közösségépítő folyamat alapja.


A harmadik alkalmon az ifjúsági korosztály bevonása kezdődött meg a Tisza-tavi Folklórfesztiválon való részvétellel. A népfőiskola tagjai a programszervezői tapasztalataikat adták át a Népfőiskolai műhelyhez csatlakozott fiatalok részére, hozzájárulva a fiatalok által szervezett Kiskörei Ifjúsági Napok sikeréhez.


A negyedik alkalom a Mozdulj Kisköre Ifjúsági Egyesület által szervezett Kiskörei Ifjúsági Napon került megvalósításra, ahol a népfőiskola tagjai is aktívan részt vettek a munkálatokban. Ezzel elősegítve a különböző korosztályok együttműködését. A műhelyfoglalkozáson mindkét szemszögből bemutatásra kerültek az ifjúsági generációban rejlő lehetőségek tulajdonságok.

A következő alkalmon, 2019. szeptember 23-án bemutatkozik majd a Kiskörei Vásárhelyi Pál Egyesület által életre hívott Körömvirág Klub. A résztvevők megismerhetik a klub tevékenységét, a már létrehozott közösségi gyógy- és fűszerkertet. A gyógynövénytermesztés a helyi kulturális alapú gazdaságfejlesztés egyik lehetséges alappillére a településen.

Hacsavecz Éva

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.