Közművelődési szakmai nap Békéscsabán

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatósága, a Csabagyöngye Kulturális Központ és a Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesülete közművelődési szakmai napot tartott 2019. november 28-án a Csabagyöngye Kulturális Központban.

A Békés megyei hatókörű szakmai napon közel ötven közművelődésben dolgozó kolléga vett részt. A vendégeket Sipos Andrea, a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatója, Hajnal Edit, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatóhelyettese és Pocsajiné Fábián Magdolna, a Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesületének titkára köszöntötte.


Az első előadó Molnár Lajos Milán, az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ ügyvezető igazgatója volt, aki a közművelődés innovációiról tartott beszámolót, amelyben saját tapasztalatait adta közzé. Innovatív módon, focicsapat játékosaiként mutatta be a közművelődés területeit – kiállítás, szakkör, előadás –, az ellenfél csapatában pedig többek között a sorozatok, a napi feladatok, a család szerepeltek. Szerinte a közösségi művelődés feladata nem csupán a programok szervezése, közösségek építése, hanem a másik csapat „legyőzésével” azok megvalósítása.


Ez követően Fábián Tamás, a gyulai Erkel Ferenc Művelődési Központ és Múzeum Nonprofit Kft. kommunikációs vezetője adott elő. Bevezetőjében elmondta, hogyan került Gyulára, és milyen nehézségekkel kellett megküzdenie szakterületén egy turisztikai, megyei szinten nagyvárosnak mondható településen. Az előadásának címe – Espumisan és hímzőkör – elmondása szerint hatásvadász volt, és mindemellett a már fent említett problémára, a közönség megszólítására utalt vele. Hogyan hívjuk fel magunkra a figyelmet, milyenek a jó kommunikációs technikák, milyen a jó marketing.


Medvegy-Andelic Marija a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóságának közművelődési referense, képzési koordinátora a brand kifejezés köré építette fel a Művelődési Intézet aktuális képzéseit és a 2020-as terveket. A „brand” szó jelentése ugyanis nemcsak a márkanév, hanem a parázs és az üszök is, így a képzések is jelenthetik mindkettőt. A közművelődés területén csak parázsként használható, hiszen a területen elengedhetetlen a tűz, melyhez pedig elengedhetetlen a parázs! Ennek tükrében mutatta be a lehetőségetek, mint a KKSZ, a KAB és a színháziskola, illetve a közösségszervező BA szak és az arra épülő kulturális mediáció MA szakot.


A szendvicsebéd kiváló lehetőséget biztosított a résztevők számára a beszélgetéshez, a tapasztalatcseréhez. A délután folyamán két szekcióban folytatódott a szakmai nap: az intézmények képviselői Sipos Andrea megyei igazgatóval beszélgettek, míg a civil szférából érkezők Pocsajiné Fábián Magdolnával. Mindkét helyszínen kellemes hangulatú, szakmai aktualitásokat érintő, diskurzus valósult meg.

Varga Ágnes

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.