Közművelődési disputa az online térben

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatósága a korábbi évek jó gyakorlatához hasonlóan 2021. évben is megszervezte közművelődési szakmai napját, melyet a jelenlegi járványügyi korlátozásokra való tekintettel a szokásostól eltérő formába kellett megvalósítania.

A megyei igazgatóság munkatársai az online tér adta lehetőségeket kihasználva 2021. március 12. napjára egy virtuális találkozóra hívták meg a megyében dolgozó szakembereket, önkormányzatok, valamint civil szervezetek képviselőit.

Elsőként Lovász Henriett megyei igazgató köszöntötte a szakmai nap résztvevőit. A közművelődési szakmai disputa programjának ismertetése után előadásában bemutatta a résztvevőknek a Nemzeti Művelődési Intézet tevékenységeit, szolgáltatásait, miközben a 2021. évre tervezett eseményeket, megyei projekteket is felvázolta a résztvevők számára.

A jelenlegi legnagyobb projekt a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Program, melyben országosan 2000 fő foglalkoztatására és képzésre nyílt lehetőség. A programhoz a megyében 198 település és 9 közművelődési intézmény csatlakozott. Kiemelte, hogy a településeken közművelődési asszisztensként foglalkoztatott 180 fő a vírushelyzet ellenére is hasznos és értékes munkát tud végezni. Részt vesznek a Nemzeti Művelődési Intézet kiemelt kutatásaiban, mely segítséget nyújt a megyei igazgatóság számára is a rövid és hosszú távú stratégiai irányok meghatározásában.

Megyei igazgató asszony kitért a tavaly júliusban megrendezett „Közösségépítő kultúránk” programsorozatra is, melyre az idei évben ismét várják a somogyi résztvevőket. Az amatőr művészeti csoportok, civil közösségek, településvezetők, önkormányzati munkatársak, kulturális intézményvezetők és munkatársaik számára szervezett program keretében a résztvevők színházi előadásokat tekintenek majd meg a kecskeméti Katona József Színházban, vezetett körséta keretében bejárhatják a lakiteleki Hungarikum Ligetet, valamint a Nemzeti Művelődési Intézet székházát.

Folytatva a tervezett rendezvények sorát megemlítette a Kossuth Rádió és a Nemzeti Művelődési Intézet közös „Országjáró szombat délelőtt/délután” nevű kezdeményezését, mely során a Nemzeti Művelődési Intézet Gasztrobusza ismét el fog látogatni a megyébe. Mindemellett egy Látóút megvalósítását is tervezi a megyei igazgatóság, mely jó alkalmat fog biztosítani a megye szakemberei számára, hogy a Somogyban megtalálható jó gyakorlatokkal ismerkedhessenek meg.

Megyei igazgató asszony előadását követően a szakmai nap hangsúlya az értékfeltárás és értékmegőrzés témakörére helyeződött át. Igazgatóságunk meghívásának eleget téve, dr. Szajcz Adrián a Somogy Megyei Közgyűlés alelnöke, a Somogy Megyei Értéktár Bizottság elnöke vezette be a résztvevőket az értékfeltárással kapcsolatos tudnivalókba. Szó volt többek között a törvényi szabályozásról, az értékpiramisról, valamint kifejtésre került, hogy mi számít helyi értéknek, s melyek azok a szakkategóriák, melyekbe ezek az értékek besorolhatóak. Elnök úr részletesen ismertette a települési és a megyei értéktár bizottságok feladatait, s mindemellett a nemzeti értékké nyilvánítás folyamatáról is beszélt.

A nap harmadik előadója Radics Natália módszertani referens volt, aki a szolgáltatási terv elkészítését gyakorlati szempontok alapján mutatta be. A szolgáltatási terv készítését a közművelődési alapszolgáltatások, valamint a közművelődési intézmények és a közösségi színterek követelményeiről szóló 20/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet írja elő. A feladatellátó az általa nyújtott közművelődési alapszolgáltatás megszervezéséhez éves szolgáltatási tervet készít a tárgyév március 1-jéig, mely a munkaterv részét képezi. Radics Natália példák felsorolásával nyújtott segítséget arra vonatkozóan, hogy a szolgáltatási tervben milyen tevékenységet lehet besorolni a hét alapszolgáltatáshoz. S bár a március 1-i határidőt már átléptük, mégis kiemelte: aki még esetleg nem készítette el határidőre, fogjon neki bátran, s ha kérdése, problémája adódna, nyugodtan forduljon a megyei igazgatósághoz szakmai segítségért.

Az igazán hasznos bemutatót egy szárazabb, ámde igen jelentőségteljes téma követte. Baranyai Zoltán módszertani referens a 2020. évre vonatkozó közművelődési statisztikai adatgyűjtés folyamatát vázolta fel az online térben jelen levőknek. Az adatgyűjtés kapcsán kiemelte, hogy az idei évben az adatgyűjtés időszaka meghosszabbításra került. Az adatszolgáltatóknak még 2021. március 31-ig lesz lehetőségük az adatlapok kitöltésére és lezárására. A 2020-as év rendhagyó év volt, mely során a közművelődési tevékenységek egy részét az online térbe kellett áthelyezni. Az adatszolgáltatóknak lehetőséget szerettek volna biztosítani ezeknek az online tevékenységeknek a rögzítéséhez, ezért az online kitöltendő adatlapba beépítésre került egy új táblázat.

Baranyai Zoltán a statisztika felület ismertetése közben hangsúlyosan megemlítette, hogy a statisztikai adatszolgáltatás pontos és határidőre történő teljesítése a szakterület számára kiemelten fontos. A beküldött adatok részletesen elemzésre kerülnek, s azok által válik lehetővé a közművelődést érintő folyamatok, pályázatok és stratégiák tervezése. Megköszönte, hogy a megyében kitöltésre kötelezett 348 szervezetből már 316-an megkezdték a 1438-as OSAP adatlap kitöltését, de ugyanakkor bemutatta azokat a hibákat, melyek az adatszolgáltatóknál rendszeresen előfordulnak, s melyek miatt az adatlapokat vissza kell küldeni javításra.

A szakmai nap utolsó fél órájában a szót ismét Radics Natália ragadta magához, aki zárásképp a közművelődési rendeletekről mutatott be egy megyei körképet. Hasznos tanácsként felhívta a figyelmet a Nemzeti Jogszabálytárra, melyben a települések közművelődési rendeleteire is rá lehet keresni. S hogy milyennek kéne lennie egy ideális közművelődési rendeletnek? A szakmai dispután résztvevők erre is kaphattak választ előadása által.

Zárásképp lehetőség nyílt a tájékoztató közben felmerült kérdések megválaszolására. Az 50 fős látogatószám bizonyította, jó döntés volt a technika lehetőségeit kihasználva online megrendezni a szakmai napot. Ennek ellenére mindenki reménykedik benne, hogy a következő értekezlet alkalmával már személyesen is fogunk tudni találkozni egymással.

Simon Edina
Radics Natália

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.