Közművelődés és irodalom – Teadélután a megyei igazgatóságon

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Hajdú-Bihar Megyei Igazgatóság

Hozzáadott értékeink címmel beszélgetéssorozatot indított a Hajdú-Bihar megyei igazgatóság, amelynek első találkozója 2020. március 3-án volt a debreceni irodában.

Az irodalmi teadélutánok célja, hogy olyan közművelődési szakembereket mutasson be a megyében dolgozó kollégáknak, akik munkájuk mellett más értékteremtő tevékenységet is végeznek. Az igazgatóság első vendége B. Kiss Andrea volt, aki a Csökmői Faluház igazgatója és népszerű regények írója. B. Kiss Andrea újságíróként kezdte a pályáját, majd elköteleződött a népművelő szakma mellett, de nem lett hűtlen az íráshoz: már 12 kötete jelent meg. Vannak közöttük életrajzi és helytörténeti vonatkozású művek, de a kiadványok nagyobb része regény. Ez utóbbiak is kötődnek Csökmőhöz, az alig kétezer lakost számláló bihari faluhoz, amennyiben a történeteket az ott élők sorsa ihlette.

A szerző egyik legnépszerűbb könyve, amely majd’ tíz évig készült, Az akácos út titkai című regény. Ebben B. Kiss Andrea egy utca történetét mutatja be, generációk sorának életén vezetve végig az olvasókat. A csökmői Akácfa utca különleges hely: szinte minden házban történt valami tragédia. Az idősebbek még emlékeznek az ott lakókra, a szerző is édesanyjától hallotta a legtöbb történetet. Az írónő ugyanakkor nemcsak mások életét, a saját családjáét is megörökíti. Szívesen használ olyan személyes hangú műfajokat, mint a napló, vagy a levél. Gyerekeknek is alkot. Mondókás füzetei kottával együtt jelennek meg és már CD változatban is kaphatók.

A hangulatos beszélgetésen sok kérdés fogalmazódott meg a jelenlévőkben, hiszen még élő kortársak életét, történeteit – ha stilizálva és név nélkül is – feldolgozni, mindig kényes terület. Az írónő kedves személyisége és közlésének figyelemfelkeltő módja azonban eddig elsimította a kedélyeket. Újabb kötete már a nyomdában van.

A Hozzáadott értékeink című program április 7-én folytatódik, amikor is Marth P. Ildikó, a Naná Színház vezetője, hajdúnánási alkotó lesz az irodalmi teadélután vendége.

R. Simor Katalin

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.