Középpontban a zene

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00150 azonosító számú projektjének keretein belül német nemzetiségi tánccsoportvezetői műhelyt indított Veszprém megyében.

A műhelyfoglalkozás következő alkalmára 2019. december 2-án került sor Veszprémben, a Német Házban, melyet Huszti László, a Látótér Alapítvány munkatársa tartott.

A foglalkozás célja az volt, hogy a résztvevők megismerkedhessenek a zene általi bevonás módszereivel. A résztvevők olyan pedagógusok, csoportvezetők, akik maguk tánccsoportokat, közösségeket vezetnek. Ezért fontosnak tartották, hogy betekintést nyerjenek a közösségépítés, közösségfejlesztés olyan formáiba, ahol a zene, mint eszköz jelenik meg.

A foglalkozás első felében a résztvevők megismerkedtek a Nemzeti Tehetség Programmal, a Tehetségpontokkal, valamint különböző módszerekkel és modellekkel, amelyek a zenei tehetséggondozást segítik. Láthattak sikeres, jó példákat is: pl. 135+1 = A jövő zenéje program (Nemzeti Művelődési Intézet), Ukulele – Tanulj Vele! foglalkozások, Fekete Sereg Ifjúsági Egyesület – Tittle-Tattle in Nagyvázsony, Rocksuli – Debrecen, Diagonál – Amber is the colour (nemzetközi programok), Snétberger Zenei Tehetség Központ – Felsőörs. Ezt követően a jó példákat bemutató projektvideókat néztek meg a résztvevők.

A foglalkozás második felében műhelymunkákra került sor. A csoport egyik fele a tehetséggondozás eszközeit válogatta össze, míg a másik csoport közösségépítő, szabadidős programokat gyűjtött. A csoportmunka végeztével a tagok ismertették a műhelymunka eredményeit, melyeket közösen megbeszéltek, összegeztek. A program a hasznos linkek és a szakirodalom bemutatásával ért véget.

A műhelymunka 2020. január 17-én folytatódik Veszprémben, ahol az utolsó alkalom keretében a zenei közösségfejlesztés további lehetőségeivel ismerkedhetnek meg a résztvevők, valamint közösen értékelik a programsorozatot.

Mihalcsik Márta

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.