Kosárfonással zárult az Elfeledett szakmák, népi mesterségek visszatanítása Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú projektjének keretében a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Máriapócs és Nyírmihálydi településen, Elfeledett szakmák, népi kismesterségek visszatanítása tanfolyam zajlott.

A tanfolyam során a résztvevők megismerkedtek a kosárfonás alapjaival elméletben, majd gyakorlatban elsajátították a hagyományokra épülő, de a jelen kor elvárásaihoz is igazodó vesszőből készült kisebb-nagyobb tárgyak (kenyeres és bevásárló kosár) tervezését és kivitelezését. Emellett műhelymunka keretében tankatalógust hoztak létre.

A tanfolyam e szakaszában 2019. december 10-én, majd további két alkalmon (2020. január 11. és február 11.) Máriapócs és Nyírmihálydi településen a résztvevők a kosárfonás fortélyaival ismerkedhettek meg.

Decemberben Fehér Mihály népi iparművész, kosárfonó szakember elméleti oktatás keretében a résztvevőkkel megismertette a kosárfonás technikáját, kialakulásának történetét és a vesszők telepítését. Gyakorlati oktatás keretében az elkészítésre váró munkadarab bemutatása és a kosár kerek alapjának elkészítését valósították meg.

A januári és februári foglalkozásokon a foglalkozásvezető ismertette a különféle kosarak szerepét és alkalmazási területét a népi hagyományok tükrében. Ezt követően fotókon prezentálta a szakmai munkához használt nyers vessző előkészítését, annak hántolását, főzését és a szárítással kapcsolatos tudnivalókat. Gyakorlati oktatás keretében a résztvevők a kosár alap elkészítése után a lábazatok felrakását, az elkészített kerek alapú kosár oldalfonását, majd a kosár szegéssel történő befejezését tanulhatták meg.

A résztvevők a kosárfonás szakág keretében tanultakat összegezték, értékelték, saját tapasztalataikat osztották meg egymással.

Résztvevői vélemények:

„Szerencsésnek mondhatom magam, hogy részt vehettem a “Kihalófélben lévő népi mesterségek visszatanulása” tanfolyamon.”

„A képzés negyedik mestersége, egyben a legnehezebb, a kosárfonás volt.”

„Minimális ismereteim vannak erről a ritka, kevesek által ismert, de szép mesterségről.  Jó volt újból feleleveníteni a korábban tanultakat Fehér Mihály népi iparművésszel. Egy végtelen türelmes, alapos, nagy tudású mester, aki szívesen adja át tudását kicsiknek-nagyoknak, fiatalnak és idősnek egyaránt.”

„A képzés során mindenki kipróbálhatta önállóan mennyit tud, milyen is vesszővel dolgozni.”

„Volt lehetőség saját elképzeléseink megvalósítására is, így beleláthattunk a kosárfonók munkájába.”

„Nem könnyű mesterség, az most is bebizonyosodott!”

Nádasiné Barta Ibolya

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.