Körkép a magyar kultúra napjára szervezett online programokról

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatóság

A magyar kultúra napja alkalmából Pest megyében számos intézmény szervezett online programokat, készített ünnepi összeállításokat, melyeket többségében a Facebook felületeken láthattak az érdeklődők. A Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatósága ezekből mutat be néhány jó példát.

A ceglédi Kossuth Művelődési Központ egy videó gyűjteménnyel készült a Magyar Kultúra Hete elnevezésű programsorozat keretében. A rövid felvételekben a város közéleti személyei mondták el, mit jelent számukra a kultúra, az intézmény közösségei pedig a gondolataikat osztották meg a művelődési központról. A magyar kultúra napjára a gyerekeknek is készültek az intézmény dolgozói: az állandó Papírszínház műsorban ez alkalommal a “Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack” című népmese szerepelt, melynek különlegessége, hogy a mesét a helyi gimnázium 5.d osztályos tanulói illusztrálták.

Hasonlóképp a Pomázi Művelődési Ház és Könyvtár készített sorozatot rövid videókból Gondolatmorzsák címmel az ünnepre, melyekben a helyi intézmények igazgatói mellett művészek, művelődéshez kötődő személyek fogalmazták meg gondolataikat a kultúráról, a Pomázon ápolt sváb hagyományokról, a Himnusz születésének és megzenésítésének körülményeiről, időszakáról, ezen kívül szerepeltek zenés kiselőadások is a felvételeken.

Versmondásra kérte fel az embereket a Maglódi Művelődési Ház, ezeket a felvételeket az előbbiekhez hasonlóan a megemlékezés napján osztották meg egy sorozat keretében.

A Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ a Himnusz születésére emlékezett egy összefoglaló írással a blog felületén. Az intézmény Facebook oldalán pedig Irodalmi teaházacska névvel online élő műsort szervezett az múltidézés tiszteletére, melyben megemlékeztek az 1823-as év különlegességeiről, mindezt képekkel, zenével és humorral tették színesebbé.

Szintén online beszélgetős eseményt hozott létre Leányfalun a Faluház és Ravasz László Könyvtár, amely a Kortárs írók, író kortársaink a Kárpát-medencében és Köztes-Európában címet viselte. A konferencián a kortárs, határon túli irodalom megközelítéseit ismerhették meg a nézők a szakértők gondolatain keresztül.

Kreatív játékra hívta a helyieket a Petőfi Művelődési Ház és Könyvtár Dunavarsányban. Az intézmény dolgozói kilenc helyszínre helyeztek ki verseket, a résztvevők feladata pedig az volt, hogy megtalálják azokat a szavakat, amelyek az eredeti műalkotásban nem szerepeltek, majd ezekből a szavakból kirakjanak egy másik műből származó sort, mondatot. A megoldás egy Kölcsey idézet volt, kapcsolódva a Himnusz születéséhez. A játékosoknak a megfejtés mellett egy a versekkel készült képet kellett elküldeniük a művelődési háznak.

Az Örkényi Szabadidő Központ szintén egy ötletes műveltségi vetélkedővel készült a jeles napra. Az intézmény egy kérdőívet készített, melynek kérdései Kölcsey Ferenc munkásságára, a magyar hagyományokra, kulturális örökségre és a településre vonatkoztak. Szintén irodalmi-kulturális kvízt állított össze a Szigetmonostori Faluház, illetve a Kodolányi János Közösségi Ház és Könyvtár Telkin.

Úgyszintén jó kezdeményezés a százhalombattai Barátság Kulturális Központ ötlete. A város forgalmas buszmegállói közül ötnek az üvegfalán verseket tartalmazó tasakokat helyeztek el, melyekből a műveket az arra járók magukkal vihették. Az összeállításokban egyaránt szerepeltek gyermekeknek és felnőtteknek szóló művek. A buszmegállókon kívül az intézmény vitrinkiállításában és a bejáratának kiállítóterén is megjelentek a kultúra nagyjai.

A fentiekben említett programokon, eseményeken kívül a legtöbb intézményben online megemlékezést tartottak. A művelődési központok, házak, színterek műsorában és felvételeiben szerepet kaptak a versmondás mellett például a Himnusz megzenésítésének változatai, komolyzenei előadások és egyéb virtuális kiállítások, ezzel is hangsúlyozva, hogy az ünnepek, hagyományok csupán formaságokban változtak a jelenlegi helyzetben.

 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.