KOORDINÁTORI LEVELEK V. – Hátrányos helyzet?

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Baranya Megyei Igazgatóság

A pandémia okozta hosszabb szünet után, ismét kinyitotta kapuját Máriagyűdön a közösségi ház, amely a Siklósi Térségi Könyvtár és Ismeretközpont telephelye. A kihagyás után nem volt egyszerű feladat visszahozni a látogatókat. A máriagyűdi kegyhelyre érkező turistáknak adtunk útbaigazítást, valamint az itt lakó gyermekeknek készítettünk elő programokat. Első körben a szociálisan és szellemileg, testileg is hátrányos helyzetű gyermekekre és felnőttekre koncentráltunk, hogy közös hangot találjunk velük, és programjainkkal megszólíthassuk őket.

Kezdésnek egy ismerkedős feladatot csináltattunk velük, majd színező versenyt. Az első két foglalkozás ennek a kis közösségnek az összekovácsolását tűzte ki célul. A következőkben bújócska versenyt rendeztünk, amit nagyon élveztek. Lépésről lépésre igyekeztünk szélesíteni a kézügyességüket is, ezért kitaláltuk, hogy szervezünk egy homokvár építő versenyt, ami a végére egy óriási közös homokvár építésében teljesedett ki. Mindenki hozzátette a saját munkáját és kreativitását. Külön feladat volt, hogy előzőleg papíron közösen tervezzék meg az építményt.

Majd jött az újabb ötlet, hogy egy retro mozifilm plakátokból álló kiállítást nyissunk meg a gyűdi közösségi házban. Itt mindenki megtalálta a neki kedves film vagy rajzfilm plakátját. Nagyon várták már a gyerekek is. Azóta mindennap megnézik a közösségi ház nyitvatartási idejében. A filmek újabb ösztönzést adtak az alkotásra, így bábokat is készítettek. Itt a fantáziájukra bíztuk az alkotást. A különlegessége az volt, hogy nem hurkapálcára ragasztottuk, hanem kimentünk a közösségi ház előtti parkba, ahol ágakat gyűjtöttünk és végül ezekre kerültek fel a bábuk.

Három hét elteltével kis csapatunk 3-4 főről olykor 8-10 főre duzzadt. Ezeknek a gyerekeknek jóformán ez az egyetlen időtöltése nyáron, a közösségi ház második otthont jelentett számukra. Kialakult bennük az igény, már alig várják az újabb és újabb játékokat, foglalkozásokat. Szinte „követelték” a közös alkotást. Alulról jövő kezdeményezésnek köszönhetően, amit a bottal és kerekesszékkel közlekedő nyugdíjas klub tagjai indítottak el a közösségi ház bejáratának akadálymentesítésére, készült el az önkormányzat munkatársainak közreműködésével az új feljáró. A könyvtár munkatársai mellett, önkéntesek és diákmunkások is segítették a folyamatos munkát és a programok megvalósítását.

Szabó Gergő

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.