KOORDINÁTORI LEVELEK IV.

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Baranya Megyei Igazgatóság

A Siklósi Térségi Könyvtár és a Nemzeti Művelődési Intézet régóta jó kapcsolatban áll. A könyvtár mivel számos közművelődési feladatot is ellát, minden évben megszervez egy gyermektábort, ami évről évre egyre sikeresebb. A tavalyi évtől kezdődően, már két turnust fogad az intézmény. Az első tábor június 28-án startolt a Zöld kalandok a könyvtárban címmel.

Fontos szempont volt, hogy a programok a közösségépítés és a környezettudatosság mentén haladjanak. A hosszú bezárt időszak után, végre kimozdulhattak a gyermekek és mindent elkövettünk, hogy élményekkel gazdagítsuk a tanulás mellett a tábor mindennapjait. Mivel több helyről érkeztek, az első nap ismerkedéssel és egyszerűbb logikai és mesélősebb játékokkal kezdődött. Majd közös jóga és környezettudatos interaktív játszóház következett. A nap végére elég jól összekovácsolódott a társaság. Foglalkozások zajlottak és bíztattuk őket, hogy kérdezzenek, beszélgessenek. Ahogy az ókori görögök mondták, csak akkor van tudás és információ szerzés, ha az emberek kérdeznek és beszélgetnek egymással. Ez adja a tudás alapját is. Második nap: ellátogattunk a festői környezetben lévő Máré várába, ahol helyi történelmi ismereteket szereztek a gyerekek. Valamint egy természetjáró túrát is tettek.

Harmadik nap: strandolás Beremenden, ahol számos vízi játékot kipróbálhattak. Pihenésképpen, pedig készségfejlesztő feladatokat kaptak. Az intézményben ez idő alatt, zajlott a közművelődési szakemberképzés a Nemzeti Művelődési Intézet irányításával. Negyedik nap: délelőtt egy lovastanyát látogattak meg, ahol belekóstolhattak a lovagolás élményébe. Azt követően biciklitúra keretében Máriagyűdre a helyi Közösségi házhoz érkezett a csapat, ahol az ebédeltek és néhány játék is várta a gyermekeket. Ezt követően pedig a Csodabogyó tanösvényen haladt végig a csoport, mely során a hegy csodálatos növény- és állatvilágával ismerkedtek a gyerekek. A „csúcs hódítást” követően szemük elé tárult Siklós és vidékének csodálatos látképe. Ötödik nap: a város épített emlékeinek megtekintése következett. Sajnálatos az a tapasztalat, hogy sok család nem fektet hangsúlyt arra, hogy a gyerekek megismerkedjenek a helyi értékekkel. Volt várlátogatás, ahol szappant készítettek, gyógynövényekkel ismerkedtek és tárlatvezetés is szerepelt a programban.

A környezettudatosság mentén haladva, ami az idei témát szolgáltatta sokféle, színes kalandban volt részük a gyerekeknek: vízi és természetjáró kalandok, történelmi ismeretek, kézművesség kipróbálása, sportvetélkedő könyvtári eszközökkel lebonyolítva. Igyekeztünk egyre jobban erősíteni a csapategységet és a közösséget. Célunkat elértük, mert a gyerektársaság egyre jobban összekovácsolódott, egymás iránti segítségnyújtás sem maradt el. Megmutatkozott, hogy kinek mi az erőssége, mire fogékony és ezt tudták kamatoztatni. Öröm volt látni a hétvégére, hogy a napi programok fáradtsága mellett egyre jobban „összerázódott” a társaság. Egy egymást erősítő és segítő közösség alakult ki.

Szöveg, fotó: Szabó Gergő

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.