Komárom-Esztergom megye jó gyakorlatai

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A 2020. március 11-én elrendelt veszélyhelyzet mindenki életére hatással van. A közösségek fizikai találkozásai ellehetetlenültek, ám ez a közösségek továbbélését sok esetben egyáltalán nem befolyásolta. A közösségek megtalálták a saját tudásukhoz, érdeklődésükhöz, illetve tevékenységükhöz megfelelő platformot, amin keresztül tarthatják a kapcsolatot, sőt, különféle kreatív időtöltéseket is kitaláltak, mellyel a négy fal közt eltöltött napjaikat hasznossá tehetik.

A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága nyitott szemmel járva elkezdte ezeknek a kezdeményezéseknek a rendszerezését, összegyűjtését, amelyekből összeállított egy jó gyakorlatokat tartalmazó, rendszeresen frissülő listát. A lista az országos, adaptálható kezdeményezésektől a legkisebb települések ötleteiig terjedően tartalmazza ezeket a jó gyakorlatokat. Vannak olyan programok, amelyek mindenkinek szólnak és vannak olyan lehetőségek, amelyek adott korosztály bevonásában érdekeltek. Vannak egyéneket megcélzó és egész csoportokat, közösségeket is megmozgató felhívások.

A tatabányai Jászai Mari Színház online vetítéseket tart a saját honlapján. A társulati archívumból heti két vetítést magában foglaló kezdeményezés mellett, közösségi felajánlásokkal és akciókkal is igyekszik felhívni a figyelmet a színházi szakmára, illetve az egymásra való odafigyelésre.

Tardoson a Tardosi Répaleves Főző Fesztivál maradt volna el, ha a település polgármestere a község közösségi média felületén egy frappáns bejegyzéssel nem jelentette volna be, hogy megrendezik az első online fesztiváljukat a jókedv és az egészség jelszavaival. „(…)Főzzön mindenki isteni répalevest saját, vagy az interneten található millió recept alapján. Aztán ha készen van fogyassza el a család vidáman, és akár képet is posztoljanak az elkészült remekművekről. Nincs zsűri, itt mindenki nyer (…)” – olvasható a bejegyzésükben. A felhívásra érkeztek fotók, illetve a fesztivál idejére a polgármesteri hivatal épülete elé kirakott mintegy 100 kg répa is felhasználásra került.

Ezen a két példán túl a megyében rengeteg jó gyakorlat született. Volt olyan település, ahol a filmklub került a virtuális térbe, volt, ahol „online locsolást” tartottak beküldhető, majd megosztott videók segítségével, vagy néhol a múltidézés vette át a főszerepet, de voltak egyéni kezdeményezések is. Volt olyan grafikus, aki felajánlotta és letölthető formában közzétette grafikáit a gyerekek számára, hogy színezzék ki azokat, volt, aki a készülő regénye történetének szálát engedte a közönsége kezébe.

A veszély okozta helyzet a közösségek fizikai érintkezéseit és találkozásait lecsökkentette, sőt, megszüntette, ám a közösségben élés, illetve a közösséghez tartozás vágya az emberekben továbbra is él. Ez a vágy megtalálta, megtalálja a saját útját a megvalósulásig, akár legyen ez a világháló, vagy bármi, még kreatívabb közeg segítségével.

Jáger Dávid Tamás

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.