Klímavédelem, környezettudatosság, közösségi célok – Népfőiskolai műhelysorozat Tatán

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú projektjének keretén belül félidőhöz érkezett a Tatán megvalósuló Népfőiskolai Műhelysorozat. A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társasággal együttműködésben megvalósuló műhelyfoglalkozás középpontjában a környezettudatosság áll.

A műhelyfoglalkozásra önkormányzatok, civil szervezetek, informális közösségek delegáltak tagot a tatai térségből. Intézmények, szervezetek, nem formális közösségek, melyek elkötelezettek a környezettudatosság iránt és szeretnének elmélyedni a témában, hiszen céljuk, hogy a későbbiekben a közösségi aktivitások mozgatórugói lehessenek a településükön.

A 12 alkalmas műhelyfoglalkozás első öt alkalma során a résztvevők megismerhették a téma elméleti és gyakorlati megközelítéseit is. Bemutatásra kerültek a klímastratégiák hierarchiái, valamint azok társadalmi dimenziói. Terítékre kerültek a megyei klímavédelmi projektek, a települési jó gyakorlatok, közösségi célkitűzések és szemléletformálási akciók. A foglalkozások során folyamatos a diskurzus a résztvevők között, megvitatják, hogy milyen témaköröket érdemes érinteni, kinek milyen szerepe, érintettsége van a településen a környezettudatosság, környezetvédelem kapcsán, kiket és hogyan sikerült megszólítani, bevonni a műhely tevékenységébe.

A műhelysorozat nyári programjában két látóút is szerepel, melyeken a résztvevők a tatabányai Edutus Egyetem passzív házát és egy bábolnai – megújuló energiaforrásokat felhasználó – önkormányzati beruházást is megismerhetnek. Különleges előadást tartott a Tata-Agostyánban található Természetes Életmód Alapítvány kuratóriumi titkára, az agrármérnök és humánökológus Czumpf Attila. „Érdekes időkben élünk. Olyan változások korában, amiknek egy részét magunk idézzük elő. Tudjuk az okokat, tapasztaljuk az okozatokat, de a jó megoldásoknak eléggé a híján vagyunk, pedig megvan minden ismeretünk a jobbításhoz. Ez a kezdetektől – mármint az emberiség történetének kezdeteitől – így megy. Korábban a rendszer, jelesül az ökológiai rendszer, amiben élünk, megújuló erőforrásaiból még javítani tudta a tevékenységünk okozta hatásokat, de mára ezek a tartalékok vészesen fogynak. Olyan programokra van szükség, amelyek együtt látják és együtt kezelik a gondokat, természetesen a helyi sajátosságok és lehetőségek szerint.”

Előadásában bemutatta a Természetes Életmód Alapítvány és az Ökofalu szerteágazó tevékenységét. A résztvevők hallhattak az önfenntartó gazdálkodásról, a permakultúráról, a szelíd energiákat bemutató tanösvényről és az ökológiai megtérés zarándokútjáról, melynek jelenlegi Tata-Agostyán – Majk – Csákvár – Bodajk – Balinka – Zirc – Bakonybél – Hárskút – Vigántpetend – Badacsony – Somogyvámos – Kaposmérő – Visnyeszéplak – Drávafok – Gyűrűfű – Pécs útvonalán mindegyik tájékán található kisebb-nagyobb alakor (az emberiség első kultúrbúzája) vetésterület, amit a zarándokok folyamatosan „felülvetnek”. Az ökológiai megtérés búzájából mindenütt kapható lepénykenyér, tészta és kása jóféle helyi borral. Az esti beszélgetések gondolatai az ősi gabona mitikus szalmatüzénél válnak finomabb, mindent átható rezgésekké…

Kutenics Kinga

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.