Kiderült, ki lett Heves megye Kiváló Krónikása
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet 2019 decemberében irodalmi találkozót hirdetett a Magyarországon és a Kárpát-medencében működő olvasókörök, közösségek számára a 2020. évre. Jelentkezni a falusi, vidéki élet témakörrel foglalkozó (hagyományok, munka, szokások, táj, szülőföld, természet, ünnep, barátság, szerelem stb.) művekkel lehetett a kortárs vagy klasszikus magyar irodalomból.
Az irodalmi találkozóra Heves megyében 2020. február 15-én Hatvanban került sor. Az ifjúsági és felnőtt korosztályból jelentkezők verssel, könyvrészlettel és saját, helyi gyűjtés alapján feldolgozott elbeszéléssel, faluhistóriával készültek. A szervezők örömmel fogadták a megyében született irodalmi alkotásokat, illetve az oda kötődő, ott élő vagy onnan elszármazott költők, írók műveit, saját gyűjtésű falutörténeteket, anekdotákat és elbeszéléseket. A találkozó helyszínéül szolgáló Hatvani Galériába nyolc településről érkeztek a résztvevők, akik az előadni kívánt műveket emlékezetből prezentálták.
A 13.00 órakor kezdődő programot a Mátraballai Dalkör vidám palóc dalcsokra nyitotta, majd Török Károlyné központvezető (Nemzeti Művelődési Intézet Szakmai Mintaprogram Központ) és Csathóné Sebők Erika igazgató (Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóság) köszöntötte a jelenlevő zsűritagokat, az előadókat és a közönséget.
A dalok után a prózai blokk következett, amelyet a hatvani Csekő Mihályné által előadott „Fazekas Anna: Öreg néne őzikéje” című meséje indított. Petőfi Sándor költeményeivel ketten is készültek. A nagy poéta művei közül Almási Józsefné az „Anyám tyúkja”, míg a kápolnai Lakatos Róbert a „Faluvégén kurta kocsma” című verset szavalta el. A szintén Hatvanból érkező Szabó Istvánné, aki egy kortárs helyi költő, „Körmendi László: Csaba királyfi” című eposzát adta elő. Egy csodaszép Móra Ferenc verssel (Szelek) készült Kovács Illésné, míg a vámosgyörki Gedei Bélától Wass Albert mély átéléssel előadott „Elkésett szerelmeslevelét” hallhatta a közönség.
Az előadók
A hevesi Köntös László az 1956-os forradalom évfordulójára írt „Sötét út a forradalomhoz (Szeles-akna)” című saját könyvéből adott elő egy részletet. Karácsony Jánosné „Hely a szívünkben” címmel egy Hatvanról szóló versével készült. A program végéhez közeledve a kulináris tartalmak jelentkeztek az előadott művekben. Révész Istvánné gyermekkori élményét mutatta be a tarnabodi „disznyóvágásról”, majd zárásként két mátraballai előadó következett. Lajtosné Lécz Erzsébet a palóc lakomáról tartott beszámolót, míg Bíró Sándor „Solymár József: Vakulástól látásig” című regényrészletét mesélte el ízes palóc tájszólásban.
A szakmai zsűri és Török Károlyné, központvezető az emléklapok átadása előtt
Az irodalmi találkozón szakmai zsűri értékelte az előadásokat. A zsűri elnöke Tompa Z. Mihály, igazgató (VOKE Liszt Ferenc Művelődési Ház, Hatvan), a zsűri tagjai Fekete Gábor, tudósító (Szent István Rádió, Eger) és Csathóné Sebők Erika igazgató (Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóság) voltak.
Lakatos Róbert, Heves megye Kiváló Krónikása átveszi a díjat
Az elhangzott művek után a zsűri visszavonult és hosszas tanácskozás után született meg a döntés, mely szerint az ifjú Lakatos Róbert vehette át a „Kiváló Krónikás” oklevelet és léphet fel a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány és a Nemzeti Művelődési Intézet által 2020. április 25-én megrendezésre kerülő országos gálán.
Dr. Kelemen Éva