Jó gyakorlatok Pilismarótról
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága felkérte a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban részt vevő közművelődési asszisztenseit, hogy számoljanak be a munkájuk során szerzett tapasztalataikról, jó gyakorlataikról.
Az Esztergom és Visegrád között fekvő Pilismarót közel 2000 főt számlál. A település közösségi színtere, a Dobozy Mihály Művelődési Ház felújítás alatt áll, ezért a kézműves szakkörök, klubok a járványügyi korlátozások előtt a könyvtár épületében működtek. Emellett a rendezvények helyszínéül szolgál a helyi általános iskola, óvoda és a sportcsarnok is. A faluban jelenleg nincsen működő önkormányzat, ezért a közművelődési szakemberek most még a meglévő készletekből gazdálkodnak.
Zekéné Füstös Beáta idén februárban kezdett Pilismarót közművelődési asszisztenseként dolgozni a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Program keretein belül. A pozícióra Csernátoni Bernadett, a település közművelődési szakembere kérte fel, akivel ismeretségük a könyvtár falain belül kezdődött. Beáta azelőtt is aktívan vett részt a Bernadett által szervezett programokon és a társasjáték klub programjain gyermekeivel együtt.
Ahogyan március 15-én és Húsvétkor is, most a Föld napján is gyerekrajzokkal díszítik a könyvtár ablakait. A korábbi ünnepekre zenés, verses, rajzokat bemutató videókkal is készültek a lakosok számára. Anyák napja alkalmával előkészített kreatív csomagokat állítanak össze gyerekeknek, melyekből otthon saját készítésű meglepetést készíthetnek az anyukáknak. A csomagok felhasználásához egy online kézműves videó is megtekinthető lesz. A Madarak és fák napjára a Pilisi Parkerdőgazdasággal együttműködve madáretetők készítését tervezik.
A tarjáni „Nyomdasétát” alapján megvalósították a Tavaszi sétát, melyre egy tavaszhoz illő verssel készültek. A verset 60 részre osztották, a gyerekek kedvéért különböző formára vágott, színes papírokra nyomtatták és kihelyezték a falu házainak ablakába, kapukba, közterületre. A játékban résztvevők feladata, hogy a gyűjtőfüzetbe írva összerakják a verset. A keresés április elejétől április végéig tart.
A korlátozások feloldásában bízva csapatos Akadályversenyt terveznek a kulturális színtér és a szülői közösség közreműködésével. Ebbe a programba szeretnék beépíteni a bábolnai Aszfaltkrétás jó gyakorlatot. Amennyiben online térbe szorul a rendezvény, úgy előre teljesíthető feladatokkal és helytörténeti témával készülnek. Tavasszal A mi Pilismarótunk fotópályázatot is meghirdetik gyerek és felnőtt kategóriában. A beküldött képeket kiállítják a kész művelődési házban és a könyvtár folyosóján. A pályázók jutalma, a helyi vállalkozók együttműködésében bízva, élménydíj lesz.
Évekkel ezelőtt Pilismarót lakosai közösen kezdtek mesét írni a településről, amihez illusztrációt is maguk készítettek, azonban a mese még nem ért véget. Ezt a közös alkotást a Mese séta programba szeretnék beépíteni. A séta a játszótér és a sportcsarnok környékén, a Tavaszi séta mintája alapján valósulna meg. A mesekeresők díja a pilismarótiak közös történetének nyomtatott példánya.
Beáta kiemelte, hogy munkatársával, Bettivel különösen jól tudnak együtt dolgozni és számos ötletük van a jövőre. Hozzátette, hogy munkájukat kiegészíti, terveiket finomítja a JógyakorlatON, közművelődési online szakmai fórum.
Somogyi Zsuzsanna, Edelmayer Zsolt