Jó gyakorlatok Csolnokról

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága felkérte a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban részt vevő közművelődési asszisztenseit, hogy számoljanak be a munkájuk során szerzett tapasztalataikról, jó gyakorlataikról.

A közel 3300 lélekszámú Csolnok Esztergomtól 15 km-re, a Gerecse lábánál található. Közigazgatási területét érinti az Országos Kéktúra szakasz, melyhez kapcsolódó tematikus programok színesítik a falu kulturális életét. A település arculatát meghatározza a német nemzetiség, a bányász hagyományok és a fúvós zenei hagyományok. A Kossuth Lajos Művelődési Ház és Könyvtár otthont biztosít a zeneiskolának és a Bányász Hagyományőrző Egyesületnek egyaránt. A település jó infrastruktúrájának köszönhetően egyre több fiatal, kisgyermekes család költözik a faluba. A közművelődési szakemberek kiemelt feladata, hogy megalkossák az egyensúlyt és a kapcsolatot a nemzetiségiek és az új lakosok között.

Kostyál-Baumann Barbara, a csolnoki Kossuth Lajos Művelődési Ház és Könyvtár közművelődési asszisztense december elején csatlakozott be a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programba és a művelődési ház munkájába. Korábban sok eseményen vett részt önkéntesen és résztvevőként is, valamint gyermekével együtt aktív könyvtárlátogató volt, így került kapcsolatba a művelődési ház intézményvezetőjével. 2020 decemberében az adventi ablakvadászat és az élő naptár szervezésébe csöppent bele. A két ünnep között kincsvadászatot hirdetett, apró meglepetéssel teli dobozokat rejtett el a településen, melyekben a résztvevők a következő állomás kódolt leírását is megtalálták. 2021 januárjában Barbara igényfelmérő kérdőívet készített, melyből megállapította, hogy a lakosok a gyermekprogramokat és a kültéri zenés rendezvényeket hiányolják leginkább.

A Plüssök az ablakban elnevezésű szavazáson kicsik és nagyok közösen választották meg az intézmény kabaláját, aki részt vesz majd az idei rendezvényeken, valamint a művelődési ház facebook oldalán buzdítja az embereket és posztolja az eseményeket. A húsvéti ünnepkör kapcsán Barbara online kalendáriumot készített a húsvéti hagyományokról, és meghirdette a Nyuszi ül a fűben elnevezésű játékot, melyhez a csolnokiak saját kapujukba állítottak húsvéti nyuszikat, ezen kívül rönknyulakkal is díszítették az utcákat és a tojásfa is színekbe öltözött.

A járványügyi helyzetre való tekintettel a településen található egy „Vidámító” stand, mely alkalomhoz és évszakhoz illően feldíszített; viccekkel, kedves és motiváló üzenetekkel ellátott, arcokra mosolyt csaló helyszín a lakosok számára. Korábban a fánksütésről, a közelmúltban pedig hely- és élettörténeti morzsákról készült videó. Az utóbbi a Csolnok Közeli elnevezést kapta, melyben egy-egy mindenki által ismert embert és egy hozzá kapcsolódó helyszínt mutatnak be, például a helyi papot és a templomot. A videókat Barbara készített, vágta, és töltötte fel a YouTube csatornájukra.

A Költészet napjára Barbara egy József Attila verstöredékkel készül, melyet a játékban részt vevők saját fantáziájuk szerint fejezhetnek be és az alkotásokból ablakkiállítás készül majd. Hosszútávú tervei között szerepel, hogy szabadulószobát, társasjáték- és ifjúsági klubot hozzanak létre, amikor majd a körülmények is engedik.

Somogyi Zsuzsanna

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.