Jó gyakorlatok Annavölgyről

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága felkérte a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban részt vevő közművelődési asszisztenseit, hogy számoljanak be a munkájuk során szerzett tapasztalataikról, jó gyakorlataikról.

A 914 lélekszámú Annavölgy Esztergomtól 20 km-re fekszik. A falu 1997-ben vált önálló településsé, ugyanis azelőtt Sárisáphoz tartozott. Az Erkel Ferenc Művelődési Ház, mint közösségi színtér biztosít otthont a könyvtárnak és a bányász emlékszobának egyaránt. A járványhelyzet előtt a településen kézimunka szakkör, bányász hagyományokat őrző klub, valamint Annavölgy és Sárisáp közös civil szervezete, a Kertbarátok és Borbarátnők Egyesülete működött, és folytatja is működését az újranyitást követően.

Hidasiné Nánási Nikolett Annavölgyön nőtt fel, sokáig fociedzőként dolgozott, a helyi Művelődési Házban pedig könyvtárosként kezdett munkálkodni. Aktivitását látva, a polgármester felkérte közművelődési asszisztensnek, így jelenleg a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Program foglalkoztatottja és tanulója is egyaránt. Emellett az Amatőr művészeti csoportok mentorálása képzésben is részt vesz, ugyanis hosszú távú tervei között szerepel, hogy színjátszó kört indít a településen. Elmondása szerint Annavölgy polgármestere jó példa számára, hiszen nem csak együttműködő, szervező, hanem aktív résztvevő is az egyes programokon.

Nikolett szoros kapcsolatot ápol a település időseivel. Nem hagyja múltjukat feledésbe merülni, rendszerint beszélgetni jár hozzájuk, és ezalatt feljegyzi a hallott történeteket. Igény szerint be is vásárol nekik, és a ház körüli munkákat is elvégzi, ezzel segítve hétköznapjaikat. A járványhelyzet miatt az elmúlt időszakban az online eseményeket részesítették előnyben. Annavölgy facebook oldalán nem csak programokat hirdet, hanem csillagászati rovatot is vezet és „mi történt ezen a napon” jellegű bejegyzéseket oszt meg. Az online programokat, feladatokat az idős korosztály nem éri el, ezért Nikolett házhoz jár hozzájuk, és egy-egy személyes találkozás keretében biztosít nekik lehetőséget részt venni a játékokban.

A Költészet napja alkalmából a falubéli költők saját verseiket mondták videóra. Hasonló formában valósult meg a március 15-i műsor, fiatalokkal közreműködve, valamint a Nőnap is, mely alkalomból Benkő Péter, színész köszöntötte a hölgyeket. A videókat Nikolett, férje segítségével szerkesztette. A közelmúltban kis létszámban megvalósult a Májusfa állítás, valamint egy közös szemétszedés is, melyen szintén nem volt nagyobb létszám a megengedettnél.

A jövőt illetően Nikolett az Erzsébet Ifjúsági Alap civil projekt- és pályázatmenedzsment, valamint a játék- és élménypedagógiai módszerek az ifjúsági munkában megnevezésű képzéseit tervezi elindítani. Ezek mellett YouTube csatorna, színjátszó kör, ifjúsági klub és egy főzőműsor is szerepel tervei között, melyben a falu idős asszonyai tanítják a fiatalokat otthonosan mozogni a konyhában. Az újranyitást illetően óvatos lesz. Amikor majd eljön az ideje, akkor családi nap vagy ki-mit-tud szerű rendezvényt szeretne szervezni, októberben pedig az Országos Könyvtári Napokat is színessé tenni.

Fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy a szomszéd települések, Epöl, Bajna, Vértessomló és Tokod közművelődési szakembereivel közös projektekben gondolkodnak, és mindenben kölcsönösen támogatják egymást.

Somogyi Zsuzsanna

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.