Játékos komoly napok: elindultak a Vas megyei KFKP műhelyek

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóság

Szombathelyen, Vépen és Nádasdon is elkezdődtek a műhelynapok a Nemzeti Művelődési Intézet Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programjának (KFKP) keretében Vas megyében. A járványügyi intézkedések szigorú betartásával, nemcsak egymást, önmagukat, saját céljaikat is jobban megismerhetik a résztvevők. Az első tematikus napon a közművelődési statisztikával is foglalkoztak.

A pandémiás helyzetből és a hónapok óta tartó félelmekből a műhelymunkák érezhetően kizökkentették a résztvevőket. Már a jelenléti oktatás is pozitív hatással volt a csoport szorosabb összefonódására, a műhely pedig kötetlenebb formájával még jobban elősegítette mindezt.

Vas megyében a három középfokú csoport ezen alkalmak során is együtt halad: a nap első felében játékos feladatokkal, a résztvevők közötti közösségépítéssel és településbemutatóval indult a munka, a délután pedig egy aktuális szakmai feladat, a közművelődési statisztika volt a téma. A műhelyvezetők Éles Krisztina megyei igazgató, Bognár Alexandra módszertani referens és Földesi János képzési és közösségszervező asszisztens voltak, Károly Andrea módszertani referens mindhárom alkalommal a statisztikai felületet mutatta be a csoport számára.

Egy jó közművelődési szakember ismérvei többek közt az alázat, a bátorság, a dinamizmus, kitartás és kompromisszumkészség. Ezeket a jelzőket már a tagok gyűjtötték össze az egyik feladat során. Ugyanebből a feladatból az is kiderült mennyire fontos számukra a közösség, nemcsak önmaguk, mások boldogulása is.

Egy másik feladat arra világított rá, hogy ebben a szakmában mennyire fontos a család és az a fajta hátország mely lehetővé teszi a nyugodt és hatékony munkavégzést. A módszertani referensek kötetlen beszélgetés formájában értékelték a feladatokat, melyek arra is rávilágítottak, hogy a résztvevők megvalósítandó céljai közösségiek, közösségben gondolkodnak.

A műhelynapok során alkalom adódik arra is, hogy egymás települését megismerjék a résztvevők. A szombathelyi csoportból Barta-Zsankó Veronika mutatta be Rábatöttöst a többiek számára. Előadásában kiemelte az összetartó közösséget, és sok fotóval tette még érzékletesebbé a prezentációt.

A nap második felében a közművelődési statisztika felületét ismerték meg a csoporttagok. Sokak számára már ismerős volt, foglalkoztak már vele az elmúlt években is, azonban a résztvevők nagyobb része teljesen új feladatként kapta meg az idei évben a statisztikai adatszolgáltatást. Károly Andrea módszertani referens minden felmerülő kérdést megválaszolt, és a későbbiek során is segíti a kitöltők munkáját. Többször hangsúlyozta, hogy mennyire fontos, akár pályázati szempontból is, hogy érvényes jelentést nyújtsanak be, ezzel is segítve jövőbeli munkájukat, valamint az adatgyűjtés a minőségbiztosítás szempontjából is elengedhetetlen.

A műhely végén fáradtan, de örömmel értékelte a napot mindhárom csoport, és várják a folytatást, talán már nemcsak képzési csoportként, hanem csapatként gondolva egymásra.

Bognár Alexandra

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.