IV. Veszprém Megyei Értékünnep

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóság

Az „Otthonról Haza” (EFOP-1.12.1-17-2017-00022) projekt keretein belül, a Közösségi értékfeltárás a Kárpát-medencében tevékenység részeként valósult meg a IV. Veszprém Megyei Értékünnep, melynek 2019. november 29-én Bakonybél adott otthont, a Zirci járás értékeit a középpontba helyezve.

Példaértékű az az összefogás, amely az értékőrzés területén kialakult Veszprém megyében a települési önkormányzatok, a települési értéktár bizottságok, az intézmények, a civil szervezetek és a magánszemélyek között.

Erre az együttműködésre alapozva a Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatósága a Veszprém Megyei Önkormányzattal és a Veszprém Megyei Értéktár Bizottsággal együttműködve 2016-ban indította útjára a Veszprém Megyei Értékünnep megszervezését. Hagyomány teremtődött, a program évről évre más helyszínen vonultatja fel Veszprém megye gazdag értékeit, valamint az értékőrzéssel kapcsolatos legjobb gyakorlatokat. A rendezvények helyszínei az elmúlt három évben Herend, Alsóörs és Nyárád települések voltak, ahol számos település és helyi értéktár bizottság vett részt és mutatkozott be. A több mint száz érdeklődőt vonzó eseményre nemcsak Veszprém megyéből, hanem Vas és Komárom-Esztergom megyéből is érkeztek vendégek.

Az ünnepi műsort Vörösmarty Évának, a Veszprém Megyei Közgyűlés alelnökének, Dr. Baloghné Uracs Mariannának, a Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóság vezetőjének és Márkus Zoltánnak, Bakonybél polgármesterének köszöntője nyitotta meg. Vörösmarty Éva kiemelte, hogy tradícióink és megóvni kívánt nemzeti értékeink jelentős részét elődeinktől kaptunk örökségül, s a jelenkor felelőssége, hogy ezeket a hagyományokat és értékeket továbbörökítsük az elkövetkezendő generációk számára. A hagyományőrzés folyamatát így határozta meg: tisztelgés a múlt előtt, felelősség a jövőért és elhivatott szolgálat a jelenben.

A szervezők az elmúlt évben kreatív alkotópályázatot hirdettek „Az én falum, az én városom” címmel, amely sok pályázót vonzott. Az idén – folytatva a megkezdett hagyományt – „Az érték velem van” címmel írtak ki fotópályázatot. Olyan szelfiket vártak, melyek a fiatalok által fontosnak gondolt helyi értékekkel készültek, mintegy 100 egyéni és csoportos pályamunka érkezett be, nagyon ötletes megoldások születtek. A legjobbak partnereink és a Művelődési Intézet által felajánlott értékes jutalmakban részesültek.

A díjátadó után a bakonybéli Szent Gellért Tagiskola tanulói és a Bakonybéli Népdalkör tagjai bakonyi népdalokat adtak elő. Velünk élő értékeink Bakonybélben címmel Felföldi Andrea képviselő, a helyi értéktár bizottság tagja mutatta be a település értékeit, hagyományait és turisztikai látnivalóit, kiemelve a helyi összetartó közösség fontosságát. Vas megye kincseivel Tausz István, a Vas Megyei Közgyűlés Kulturális Értékek tanácsnoka és Kevy Albert elnök ismertette meg a résztvevőket.

A Kárpát-medencei Értékfeltáró Kollégiumok céljairól és eredményeiről dr. Horváth Zsolt, a Lakitelek Népfőiskola Alapítvány munkatársa beszélt. Elhangzott, hogy a Kollégiumok keretében 25 hazai és külhoni tájegységen valósult meg értékfeltáró tevékenység, melyek eredményeit kiadványok formájában is nyilvánossá teszik.

Czibor Angelika és Rancsó Andrea, a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola pedagógusai bemutatták, hogyan jelennek meg náluk, ebben a felvidéki iskolában a helyi értékek az oktatásban. Munkájukat egy saját maguk által összeállított munkafüzet segíti, minden tantárgyban keresnek kötődést a helyi értékekhez, ehhez kapcsolódnak a gyerekek által megoldandó feladatok.

Mihalcsik Márta közművelődési referens, a Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóságának munkatársa azokról a folyamatokról beszélt, amelyek segítik az értékfeltárás közösségivé tételét és jó példával szolgálhatnak mások számára is.

A házigazdák által készített finom ebéd után a résztvevők három műhelymunkában folytatták a közös gondolkodást: a helyi értékek tanításának módszertanáról, a digitális technikák oktatásban való megjelenéséről és alkalmazásáról beszélgettek, illetve a települési értéknapok jó gyakorlatait ismerték meg.

A jelenlévők megtekinthették a települési érték-asztalok kiállítását. Láthattak helytörténeti tárgyakat, fotókat, nívós kiadványokat, népművészeti alkotásokat és kóstolhattak jellegzetes gasztronómiai finomságokat is. Bemutatkozott Bakonybél, Malomsok, a kiscsőszi Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület, Németbánya, Békás, Mencshely, Pápa, Monostorapáti, Iszkáz, Nyárád, a Marcal-völgye Adorjánháza Egyesület, a felvidéki Hetény és Vas megye.

A térség népi iparművészei és alkotói, a Veszprém Megyei Népművészeti Egyesület tagjai mesterségbemutatókat és kézműves foglalkozásokat tartottak. Kropf Milán fafaragó, Troják Zsuzsanna bőrös, Pappné Rácz Ildikó csuhéfonó, Cz. Budai Katalin bútorfestő alkotásait csodálhatták meg a látogatók.

A program során az értékőrzésben és értékgyűjtésben elkötelezett szereplők megyei hálózata tovább erősödött, és többen jelezték, hogy szívesen helyet adnának jövőre a rendezvénynek.

Mihalcsik Márta

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.