Intézménylátogatásokon a másodéves egyetemi hallgatók
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóság2019. szeptember 30-án elindult a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” EFOP-3.7.3-16-2017-00148 projekt keretein belül a Közművelődési mentorok tanfolyam. Célja egyrészt a felsőoktatásban Közösségszervezés BA szakos hallgatók gyakorlati ismereteinek erősítése, másrészt a közösségi művelődés intézményeiben folyó felsőoktatási szakmai gyakorlat vezetésének ösztönzése. Ehhez elengedhetetlen a közművelődési-, valamint a felsőoktatási intézmények közötti kapcsolat, együttműködés kialakítása, erősítése.
Heves megye különböző településein a közművelődési intézményekben tett látogatások alkalmával, a foglalkozás vezető, Dr. Oszlánczi Tímea (Eszterházy Károly Egyetem) a 1997. évi CXL. törvény muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről című jogszabály egyes fejezeteit ismertette, majd a látogatások témaköréhez kapcsolódó, a 20/2018. (VII. 9.) EMMI rendeletben megnevezett közművelődési alapszolgáltatásokat mutatta be részletesen a hallgatóknak.
Az Eszterházy Károly Egyetem másodéves hallgatói az első alkalommal a helyi épített örökségre és ipari múltra építő közművelődési szolgáltatásfejlesztéssel ismerkedhettek meg a Bélapátfalvai Kulturális, Turisztikai és Média Nonprofit Kft-nél. A bélapátfalvai intézménylátogatás alkalmával Mezőné Kovács Edit, a Kft. ügyvezetője, a településen végzett kulturális, közművelődési tevékenység gazdaságra gyakorolt hatásáról, a kulturális gazdaságfejlesztés jó gyakorlatairól számolt be. A nap végén a résztvevők a Bélapátfalvai Apátságot tekintették meg, mint a település egyik megyei értékét.
Októberben Egerszalókra látogattak el a hallgatók, ahol a kulturális turizmussal, a helyi kultúra, illetve hagyományok erősítésével és védelmével ismerkedhettek meg. A foglalkozáson Gyüre Marianna, az Egerszalóki Faluház vezetője a kultúra és a turizmus kapcsolódási lehetőségeit vizsgálta és vitatta meg a csoport tagjaival. A nap végén meglátogatták az Egerszalóki barlanglakásokat a hallgatók, majd a Sáfránykertben kipróbálhatták a gyertyamerítés, papírmerítés és szalmabáb készítésének technikáját.
Harmadik alkalommal a noszvaji Integrált Közösségi Szolgáltató Tér munkatársával találkoztak a hallgatók. Dr. Oszlánczi Tímea a törvényi változások kapcsán az alapszolgáltatásokat, majd Czinkéné Szűcs Krisztina helyi közművelődési referens, az IKSZT tevékenységén túl a helyi település gazdaságfejlesztő tevékenységeit foglalta össze. Külön kiemelte a települési lakosok és helyi termelők szerepét és bevonását a település közösségi életébe. Végezetül „Élményfaluséta – Élményszerzés” valósult meg, ahol egy kalandos, játékos faluséta keretében a helyi műemlékek, hagyományok, természeti értékek megismerésére volt lehetőség.
Negyedik alkalommal az Egri Kulturális és Művészeti Központ vezetőjével és munkatársaival találkoztak a résztvevők. Kiss Renáta igazgató előadásában a megyeszékhelyen végzett kulturális és közművelődési tevékenységeket, alapszolgáltatásokat, jó gyakorlatokat mutatta be.
Az ötödik intézménylátogatás alkalmával a helyi természeti értékek turisztikai célú hasznosításának módszertanát ismerhették meg a hallgatók a Felsőtárkányi Művelődési Ház tevékenységén keresztül. A településen megvalósult közművelődési jó gyakorlatokat Buzás Eszter intézményvezető ismertette.
Az intézménylátogatások záró alkalmának helyszíne a Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatósága volt, ahol a hallgatók „élesben” ismerkedhettek meg az országos és területi szintű közművelődési feladatellátással, valamint a közművelődési statisztika, a minőségbiztosítás és a szakfelügyelet jelentőségével.
Az elkövetkezendő hat alkalommal a hallgatók gyakorlati értékfeltárást fognak elvégezni a megyeszékhelyhez közeli Ostoros településen.
Csathóné Sebők Erika