Hungarikum műhelyfoglalkozások

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei Igazgatóság

2020-ban a Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei Igazgatósága két különböző tematikájú műhelyfoglalkozást indított. A műhelyek célja, hogy az értékfeltárással foglalkozó érdeklődők és szakemberek számára olyan jó gyakorlatokat, módszereket ismertessen meg, melyekkel az értékek feltárása hatékonyan, a helyi közösséget aktivizálva, a települést fejlesztve végezhető, és az abban résztvevők kompetenciái fejlődnek. Az értékfeltárás fiatalok körében való népszerűsítése is témája a műhelymunkáknak, mellyel helyi identitásuk erősödik. Az értékfeltárás alatt a résztvevők hálózatosodásnak segítése is cél.

A haladó csoport tagjai 2018-19-ben már részt vettek egy 12 alkalmas foglalkozássorozaton. Számukra jelenleg egy öt alkalomból álló Hungarikum Plusz műhelyfoglalkozás zajlik, melynek szeptemberi foglalkozásán a helyi értékek népszerűsítésének és bemutatásának formái, eljárásai (Kiállítás- és kiadványtervezés) volt a téma. A foglalkozást dr. Say István a Tolna Megyei Értéktár Bizottság elnöke vezette, aki kihangsúlyozta, hogy egy-egy település értékeinek összegyűjtése, dokumentálása után sem állhat meg az értéktári munka, hiszen ezek bemutatása, népszerűsítése szintén fontos feladat. A településen történő bemutatás formái lehetnek az aktuális kiállítás, amely egy konkrét alkalmat takar és rövid ideig tart, mint például települési rendezvényeken, falunapokon, illetve más település rendezvényein (pl. szomszédolás) történő népszerűsítés. További lehetőség egy-egy időszakos kiállítás szervezése, valamint az állandó kiállítások. A kiállítások mellett szó esett a kiadványkészítésről is. A résztvevők összegyűjtötték a foglalkozásvezető segítségével azokat a kritériumokat, melyeknek meg kell felelni. Ilyen például a fotók minősége, mennyisége, tartalom, grafika.

A másik csoport témája a július 1-én hatodik alkalommal megrendezésre került „Vár a megye” – Tolna megyei értékek napja tapasztalatainak megbeszélése volt. A rendezvény vendéglátója idén Medina település volt. A foglalkozást a megyei igazgatóság két közművelődési referens munkatársa, Tóth Györgyi és Dorn Ernő vezette. A megyei értéknap történetének felelevenítése után a résztvevők elmondhatták saját tapasztalataikat az idei rendezvényről. A szempontok a következők voltak: hasznosság, rendezvény megvalósítása, program, helyszín, a települések standjai, díjazások, kapcsolatépítés. A résztvevők emellett elmondhatták javaslataikat, ötleteiket is a jövőben megrendezendő értéknapokkal kapcsolatban.

Dorn Ernő

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.