Hungarikum műhely a nyilvánosságról Magyarszombatfán

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóság

Az őrségi Magyarszombatfa közösségi színterében találkoztak 2020. szeptember 16-án a vasi Hungarikum műhely tagjai, akik ezúttal a nyilvánosság lehetőségeiről beszélgettek az értékfeltárás során. A műhelyfoglalkozás az EFOP-3.7.3-16-2017-00150 azonosítójú, „Művelődő Közösségek Nyugat-Magyarországon” című projekt keretében zajlik

A nyilvánosság szerepe nagy fontossággal bír az értékfeltárásban, hiszen, ha egy érték megléte, tulajdonságai, jelentősége nem közismert, akkor előfordulhat, hogy az illetékes bizottság nem veszi fel az értékek sorába. Ugyancsak fontos a nyilvánosság az értékek megőrzése, ápolása, átörökítése szempontjából, továbbá az értékalapú kulturális programok szervezésénél. Erről is beszélt bevezetőjében Kuglics Gábor foglalkozásvezető.

A napi műhely nyitányaként a résztvevők átismételték az értékekkel kapcsolatos alapfogalmakat, a legfontosabb jogszabályokat, a nemzeti értékpiramis felépítését, az értéktár bizottságok és értékklubok működését. Itt megszólítás után Káld község közművelődési szakembere mutatta be a települési értékklub tevékenységét, a Káldi Kertbarát Kör képviselője pedig a civil közösség értékgyűjtő és -teremtő munkáját.

Az értéktári előterjesztés folyamata kapcsán a foglalkozásvezető kitért a nyilvánosság szerepére, hiszen a 114/2013. (IV. 16.) Korm. rendelet által meghatározott dokumentációban be kell mutatni az értéket bemutató nyomtatott és audiovizuális sajtómegjelenéseket, honlapokat.

Sor került a különféle nyomtatott megjelenések (sajtó, könyv), a televízió, a rádió nyújtotta lehetőségekre és az online tartalmakra. Csekély vagy akár nulla forint anyagi ráfordítással ma már önálló weboldal vagy blog is készíthető, amelyek értéktár bizottságok, települési értékklubok, értékgyűjtő közösségek felületei is lehetnek. Ezt figyelembe véve a foglalkozásvezető összehasonlította e két felület elkészítésének hasonlóságait és különbözőségeit, a két online oldalban rejlő lehetőségeket.

Végezetül települési és megyei értéktárak, értékklubok honlapjait nézték meg a résztvevők, majd kötetlen eszmecsere kezdődött az ezzel kapcsolatos személyes tapasztalatokról.

Kuglics Gábor 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.