Heves megyei decemberi KFKP helyzetkép

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóság

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott és a Nemzetei Művelődési Intézet közreműködésével megvalósuló Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Program célja, hogy országosan 2000 fő közművelődésben történő foglalkoztatása és képzése valósuljon meg, amelynek során a szakemberhiánnyal küzdő települések is teljesítik 2021. január 1-től kötelező jogszabályi előírást. (Lsd.1997. évi CXL. törvény és 20/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet)

A decemberben megkötött együttműködési megállapodásokkal Heves megyében további 5 települési önkormányzat (Bükkszenterzsébet, Csány, Tenk, Fedémes, Bodony) és 6 közművelődési intézmény (Karácsond, Heves, Bélapátfalva, Tiszanána, Kisköre, Hatvan) csatlakozott a programhoz, mely az utóbbi szervezeteknél a már ott dolgozó közművelődési szakember munkáját segíti a felvett asszisztens.
A foglalkoztatással párhuzamosan az asszisztensek képzésben is részesülnek. December 03-án 3 képzési csoport indult el megyénkben, amelyekbe 65 fő kapcsolódott be. Az első alkalom a járványügyi szabályok betartása mellett, kis létszámú csoportok kialakításával több ütemben valósult meg. A Heves Megyei Igazgatóság munkatársai a Nemzeti Művelődési Intézet tevékenységét, célkitűzéseit, alapértékeit valamint az Igazgatóság Heves megyében lebonyolított szakmai projektjeiről tartottak prezentációt. Az Intézet image filmjének megtekintése után pénzügyi, munkaügyi és balesetvédelmi tájékoztatásra került sor, majd a képzéssel és az elkövetkezendő hónapokban elvégzendő kutatási feladatokkal kapcsolatban hallhattak ismertetőt a részvevők.

A korlátozó intézkedések miatt az oktatás az elkövetkezendő hetekben online folytatódott. Az asszisztensek a Moodle elektronikus oktatási rendszeren keresztül megvalósuló képzés során, leggyakrabban a saját településük életéhez, szokásaihoz, közösségeihez kapcsolódó kutatási feladatokat végeznek, amelyek eredményeit hétről hétre töltik fel a rendszerbe.

A feladatok megoldása során számos jó példát írtak le a munkatársak a települési adventi hagyományaikkal kapcsolatban (pl. Bükkszenterzsébet: Szállást keres a szent család, Nagytálya: Birkavacsora, Csány: Gyertyagyújtás).

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.