Heves és Borsod megyében állomásozott a Kossuth Rádió Országjáró sorozata

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság

Közös együttműködés részeként a Nemzeti Művelődési Intézet mint stratégiai partner kapcsolódott be a Kossuth Rádió Országjáró sorozatába. Első állomásként a pünkösd előtti szombaton a Bükk déli kapujába, a  Heves megyei Noszvajra, illetve a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Dél-borsodi  kistelepülésekre, Cserépfalura, Szomolyára, és a térség turisztikai vonzóerejének számító, közkedvelt fürdővel rendelkező Bogácsra látogattak gondolatban a rádió hallgatói.

A nap folyamán többszöri bejelentkezések alkalmával a helyiek bemutatták a települési értékeket, kulturális szokásokat, hagyományokat, de ezen kívül közösen főztek, sütöttek interjúkat adtak és a helyi közösségekkel, a települések polgármestereivel, valamint a helyi megyei igazgatóságok vezetőivel is beszélgettek.

A két megyében  egy időben párhuzamosan zajlottak az események.  Noszvajon már a kora reggeli órákban sürögtek-forogtak a helyi asszonyok: befűtötték a kemencét, ahol a helyi finomságok – a szilvalekváros bukta, és a fahéjas-diós tekercs készültek.  Ezen kívül terítékre került a lilahagymás kenyérlángos is. Miközben sültek a finomságok, a rádió hallgatók érdekes beszélgetéseket hallhattak a helyi polgármesterrel, közösségek vezetőivel és a Művelődési Intézet Heves Megyei igazgatójával Csathóné Sebők Erikával.

Kuriózumként újra elültették azt az almafa csemetét, amelyet a helyi hagyományok továbbélése miatt újrahonosítottak.

Mindeközben a szomszédos megyében is folyamatos volt a készülődés:  a helyszín ezúttal a Bogácsi termálfürdő és környezete volt, ahol 9 órától a Nemzeti Művelődési Intézet street food autójának látványkonyhájában készült Prohászka Béla Venesz díjas Olimpiai Aranyérmes Mesterszakács vezetésével és a megyei igazgatóság munkatársainak bevonásával a helyi ízcsoda, a tárkonyos vadraguleves.

Miközben főtt az ebéd, addig a hallgatók rövid beszélgetéseket hallhattak a helyi vadásztársaság vezetőjével, valamint a Művelődési intézet ügyvezetőjével Závogyán Magdolnával, és a megyei igazgatóval Tóth Csabával.   Időközben a szomszédos Cserépfaluba is ellátogatott a rádió stábja, ahol helyi mestereket, turisztikai szakembereket és közösségeket szólaltattak meg. A helyiek beszámoltak az éppen aktuális fejlesztésekről, bemutatták a környék értékeit, látványosságait, művelődő közösségeit. Az ízletesre sikerült ebéd után kisebb eső kíséretében folytatódtak a beszélgetések, amelynek egyik kiemelt vendége a térség országgyűlési képviselője, Tállai András országgyűlési képviselő volt.

A rossz idő ellenére az eredeti programhoz igazodva a szomszéd település egyik finomságával, a szomolyai cseresznyés rétes elkészítésének fortélyaival ismerkedhettek meg a hallgatók. Tésztagyúrás közben vidám történeteket, és a rétes elkészítésének folyamatát ismertették. A nap végéhez érve, a nap is kisütött és elkészült a fekete cseresznyés rétes, ami az egész napos munka fáradalmait feledtette.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.