Helytörténet, élettörténet – Értékfeltárás a Felvidéken
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei IgazgatóságA Compass Polgári társaság partnereivel együttműködve megrendezte a XI. Majer István Szakmai Napot 2019. november 15-én Kürt községben. A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság munkatársai felkérést kaptak, hogy az Értéktárak fontossága és azok működése címmel előadást tartsanak az érdeklődő közösségnek.
Kürt község híres személyéről elnevezett szakmai nap köszöntőjét követően Edelmayer Zsolt közművelődési referens tartott előadást az értékfeltáró folyamatok működéséről, hátteréről, egymásra épüléséről, továbbá bemutatta a Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság elmúlt években megvalósult, adaptálható jó példáit. Beszélt az „Élj a filmben” elnevezésű mintaprojektről, mely Cserteg István filmtörténeti kutató 200 film Komárom-Esztergom megyében című gyűjtésére alapozva indult útjára 2017 őszén. A Komárom-Esztergom megyei településeken forgatott filmeket összegyűjtő munkát 2018 második félévében Bábolnán hasznosították a szakemberek, ahol 2019-től közösségi filmkészítés zajlik a településen, feldolgozva a település elmúlt 25 évének aktív közösségi életét.
Az előadó szót ejtett a Nagyigmándon megvalósított műhelyfoglalkozásról is, ahol általános iskolások tanultak ételeket és filmet készíteni a Hungarikum műhely keretei között. A két foglalkozást felölelő munkafolyamat eredményeképpen a közösségi médiában virális receptvideó készült, mely nyelvezetével könnyen eljuttatja a helyi hagyományok üzenetét a fiatalabb generációkhoz is.
A szakmai nap további programjaként Kürt község iskolájának tanulói mutatták be az Életmesék című pályázat keretében díjazott munkájukat. A fiatalok a legidősebb generáció képviselőivel, családjuk idős tagjaival készítettek életútinterjúkat, melynek feldolgozásából, összefoglalásából született meg a Kürti Értéktárfüzetek első kiadványa is. Az előadásokat ezen kiadvány bemutatása követte.
A kiadványbemutató után vetített képes előadás útján ismerhették meg a résztvevők a Szőgyén és Kürt között található zarándokút és tanösvény kialakításának folyamatát, eredményeit. A szakmai nap műhelymunkával folytatódott, ahol a helyi résztvevők számos, az értéktárat érintő kérdésről cseréltek eszmét.
A kürti 22-es számú Majer István Cserkészőrs a szakmai tartalom után helyi gasztronómiai különlegesség felszolgálásával tette teljessé a szakmai nap tartalmát. A résztvevők megkóstolhatták a távírdászok kedvenc eledelét a mártót, vagy másik nevén majomfogót.
Az étel felszolgálása mellett lehetőség adódott kötetlen beszélgetésekre, szó esett az értéktár működéséhez kapcsolódó további együttműködési lehetőségekről is. Az estét táncházzal zárták a helyi közösség tagjai.
Edelmayer Zsolt
Fotók: Hornyák-Pálmai Éva, Edelmayer Zsolt