Helyi értékmentés és ökoturisztikai fejlesztés történt Bódvaszilason
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság2020 augusztus 28-án, ünnepélyes keretek között átadták a felújított Biztos Kezdet Gyerekházat és ökoturisztikai szálláshelyet Bódvaszilason. A bódvaszilasi református gyülekezet több kezdeményezést is indított már a helyi hátrányos helyzetű lakosság felzárkózásáért. Ezek közül kiemelkedő a Biztos Kezdet Ház fejlesztése. A komplex szolgáltatást nyújtó „Menedék” Diakóniai Központ a szociális feladatellátás mellett az ökoturizmus megalapozását lehetővé tevő szállás kialakítására, helyben előállított termékek értékesítésére, a Bódva-völgy gazdag táji örökségének, értékeinek és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatásoknak a kiajánlására is sor kerülhet.
Az épület ünnepélyes átadója előtt a helyi közösség és a vendégek a református templomban gyűltek össze, ahol a hálaadó istentiszteleten hirdetett igét nagytiszteletű Balog Zoltán. Beszédében kiemelte, hogy minden változás, fejlődés közösségi szinten is fontos, hogy megvalósuljon.
Langerné Victor Katalin felzárkóztatásért felelős helyettes államtitkár az átadási ünnepségen elmondta, hogy a Biztos Kezdet Ház egyik célja, hogy a helyi cigánysággal együtt tudják építeni a közösséget a településen.
Révész Máriusz az aktív Magyarországért felelős kormánybiztos kifejtette, hogy az ökoturizmushoz elengedhetetlen az adott település kezdeményezőképessége, melyben Bódvaszilas példaértékűnek tekinthető.
A sok helyi szereplő együttműködését igénylő aktív és szelíd turizmus térségbeli kialakítása, a meglévő együttműködések elmélyítése érdekében a térségben működő Borsod–Torna–Gömör LEADER Egyesület és a Bódvaszilasi Református Gyülekezet a tájegység ökoturisztikai vonzerejét növelő zöldutas együttműködés kialakítását kezdte meg 2019-ben.
Ennek lényege, hogy a Bódva-völgy természeti és épített örökségét, kulturális-gasztronómiai tradícióit a teremtett világ megőrzésére és erőforrásainak felelős, fenntartható használatára koncentrálva kívánja megismertetni a szélesebb közönséggel, mely a helyi gazdaság és közösség megerősödését is elősegíti.
Az együttműködés fontos szereplője a Kis-térségfejlesztők Szövetsége Szakmai Egyesület (KIFESZ), mely az Ökotárs Alapítvánnyal kötött együttműködési megállapodása alapján segíti a zöldutak közösségi tervezését, országosan összefogja azok szakmai munkáját, így koordinálta a különböző szervezetek Bódva völgyébe tervezett együttműködést is. A hosszútávra szóló ökoturisztikai együttműködés megalapozásának különlegessége, hogy a helyben élő hátrányos helyzetűek – első sorban a romák –bevonását is célozza, egyedi jellegű turisztikai szolgáltatások kialakításával. Ilyenek lehetnek a helyi túravezetés, a kerékpáros szolgáltatásokhoz kapcsolódó apróbb javítások biztosítása, de különösen a gasztronómia, a helyi tradicionális roma ételek bemutatása és kínálása is.