Határon túli értékgyűjtés másként – történelmi alapokon nyugvó értékőrzés

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Csongrád-Csanád Megyei Igazgatósága

A Csongrád megyében zajló Hungarikum műhely tizenegyedik találkozóját a Meritum Kulturális és Művelődési Közhasznú Egyesület tagjai tartották. A műhelytalálkozó a „Művelődő közösségek az Alföldön” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00149 azonosító számú projekt keretein belül valósult meg.

A műhelyfoglalkozás bevezetőjében Dohorné Kostyál Zsuzsanna megyei igazgató köszöntötte a résztvevőket, valamint hangsúlyozta a nap témájának jelentőségét. A Meritum Egyesület többek közt azzal a céllal jött létre, hogy egyszerre ápolja a magyar nyelvet, kultúrát, hagyományokat határon innen s túl. Számos magyar és külföldi szervezettel működnek együtt annak érdekében, hogy közös erővel megmentsék, megőrizzék a történelem emlékeit.

A műhelyfoglalkozás első részében Murányi Gábor elnök bemutatta az egyesület létrejöttének körülményeit, vázolta fő tevékenységi köreiket. A következőkben az egyesület tagjai egy-egy jelentős tevékenységeikbe engedtek betekintést.

Szanka József az Úz-folyó völgyében fekvő katonatemetőhöz és a világháborús csataterekhez kapcsolódó tevékenységükről számolt be.

Krabót Péter előadásának témája a császári és királyi 46. gyalogezred története volt.

Csáki Béla a doberdói eseményeket mutatta be a Nagy Háború idejéről, valamint arról, hogy napjainkban milyen emlékek, útbaigazító, történetet elmondó táblák találhatóak a helyszínen, melyek közül többet a Meritum állított.

A műhelyfoglalkozás zárásaként Tóth István az egyesület 2011-2019 közötti munkásságáról számolt be.

A résztvevők nagy érdeklődéssel, figyelemmel voltak a műhelyfoglalkozás témája iránt, amely előadások az eddig hallottakhoz képest egy újabb perspektívába helyezték az értékgyűjtés és értékőrzés fogalmát.

 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.