Hagyományteremtő szakmai fórumok Vas megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatósága különleges, ám szakmai szempontból tartalmas és izgalmas módját választotta a Magyar Kultúra Napjának megünneplésére. A H+ Média és Kulturális Egyesülettel karöltve rendezték meg az első Vas Megyei Közművelődési Találkozót, melynek Nemesbőd közösségi színtere adott otthont. A fórumról televíziós adás készült, melyet a Szombathelyi Televízióban Civil idő címmel láthattak az érdeklődők. 

A Vas megyei Jákról, Nemescsóról, Kemenesmihályfáról, Sorkikápolnáról meghívott közművelődési szakemberek többek között megvitatták a kultúra, közművelődés jelenlegi helyzetét, a pandémiás helyzethez való alkalmazkodás nehézségeit, az online tér előnyeit és hátrányait, és természetesen a jövőbeni terveiket.

Éles Krisztina, a Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei igazgatója kihangsúlyozta: fontos az önkormányzatok közművelődési feladatellátását alátámasztó jó gyakorlatok megismerése. A településeken 2021. január 1-től közművelődési szakember foglalkoztatása kötelező, ebben nyújt segítséget a Nemzeti Művelődési Intézet, egyrészt a foglalkoztatás biztosításával, valamint a szakemberek képzésével. A találkozókra a jövőben is szükség van, egyrészt megismerhetik a kollégák egymást, településeiken zajló közművelődési feladatokat, elmondhatják tapasztalataikat, ötleteket, ismereteket oszthatnak meg egymással. Másrészt a televíziós felvételnek köszönhetően a közművelődés legfontosabb szereplői, a lakosok is betekintést kaphatnak a településükön dolgozó szakembereik munkájába.

Kecskés Andrea, Ják közművelődési asszisztense, a Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóságának módszertani koordinátora már januárban is beszámolt arról, hogyan zajlottak a községben online formában a Pajtaszínházi próbák, majd az elmúlt hónapok eseményeit összefoglalva kiemelte: a járványhelyzet sajnálatos alakulása miatt az elmúlt néhány hónap az online események és előszervezés, átszervezés és a felújítások időszaka volt, így például a korábban csak öltöző céljára használt termekből a felújítás során tükrös tánctermet hoztak létre.

Több önkéntes magánszemélyt sikerült már most is bevonni a tervezés folyamatába. Aktív együttműködést hoztak létre Kovács Gábor helyi fafaragó művésszel, aki vállalta, hogy a település 30 fájára farag idézetekkel díszített táblát. Ez a tevékenység már el is kezdődött és a közösségi oldalukon (Jáki Kulturális Élet) hívták fel a helyiek figyelmét rá, kikérték a falu lakosságának véleményét a fa kiválasztására és az arra kerülő idézetről is. Kovács Gábor felajánlotta, hogy ingyenesen beavatja az érdeklődő fiatalokat a fafaragás rejtelmeibe.  Szakmai programként nagyon fontosnak tartja Andrea, hogy a közösségi színteret naponta programokkal töltsék meg. Január óta rengeteg egyeztetés történt, ennek köszönhetően május közepétől nemcsak a délutánokat és estéket, de már a délelőttöket is sikerül szinte teljesen kitölteni. Pilates, jóga, hastánc, időseknek torna, aerobic, fitt body, gyógytorna foglalkozások közül választhatnak az érdeklődők. Hobby bútorfestést, online népi hagyományokon alapuló tojásfestést, ékszerkészítő nyitott műhelyeket szerveztek és az első kettőt már meg is valósították.

Májusban útnak indul Kultúr-cafe című rendezvénysorozatuk, mely első alkalma a Közösségek Hete péntekén „Ki gépen száll fölébe… – Lakóhely, vagy otthon” című beszélgető est a született jáki és a betelepült „gyüttment” lakosság egymáshoz közelítését tűzte ki célul. Második Kultúr-cafe estjük pedig a „Gyermekeink védelmében” interaktív előadás lesz az emberkereskedelem jeleiről és veszélyeiről, melyet Zombori Eszter szakértő neve fémjelez.

Potor Krisztina 2014-től lát el feladatokat Kemenesmihályfán, 2019-2020-ban végzett az Nemzeti Művelődési Intézet felsőfokú OKJ-s képzésén. Krisztina elmondta, a kerekasztal-beszélgetésből merítkezve több ötletet meg tudtak valósítani. A közösségi média felületén és a község hirdetőtábláin emlékeztek meg a magyar kultúra napjáról, március 15-i nemzeti ünnepünkről, valamint a magyar költészet napjáról is.

Az online térben farsangi jelmezversenyt hirdettek, mely nagy aktivitást váltott ki a követőikből. A jelmezes megmérettetésre családok és gyermekek is egyaránt pályáztak. Egy közösségi szavazás döntött a verseny eredményéről, a község polgármestere különdíjakat is kiosztott.

A húsvéti ünnepekre kidekorálták a falu központját. Tojásfákat állítottak a közösségi ház, valamint az önkormányzat udvarára is. A festett, díszített tyúktojásokat felajánlásból kapták.  A falu négy hirdetőtáblájához és az önkormányzat épületei elé tojásokat és nyuszikat osb lap felhasználásával saját kezűleg készítette Krisztina, aki bízik benne, hogy a közösségi színtér megnyitásával a tervezett új, és a régi hagyományos programokat is megvalósíthatják.

Szerdahelyiné Bánó Irén polgármester, a Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóságának középfokú képzésén végzett 2020-ban. Nemescsó és Kőszegpaty településeken lát el közművelődési feladatot. Nemescsón polgármestersége mellett a közösségi élet fellendítésén dolgozik megválasztása óta. Kiemelt partnere ebben a Nemescsói Tézsula Hagyományőrző Egyesület és itt alakult meg a megyében az első Komatál-közösség is. A januártól eltelt hónapok mozgalmasan teltek a pandémia ellenére is – mesélte Irén. A Magyar Kultúra napja alkalmából a faliújságra készítettek egy összeállítást, farsangra pedig kézműves alapanyagokkal látták el a gyerekeket, akik az elkészült maszkos és jelmezes képeket megküldték a szervezőknek. A fotók a közösségi oldalra kerültek, és a jutalom sem maradt el. A szülők jelmezes képeiből sorsolást tartottak és a győztest vacsora utalvánnyal jutalmazták.

Nőnapra cserepes virágokkal és képeslappal köszöntötték a település hölgy tagjait, a kislányok csokit kaptak. Március 15-én a gyerekek elszavalták a Nemzeti dalt és ebből készült videót a közösségi oldalon tekinthették meg a falu lakosai. A nyuszi minden nemescsói és kőszegpatyi gyermeknek vitt csomagot. A májusfa állítás sem maradhatott el egyik faluban sem. Május első vasárnapján felköszöntötték az édesanyákat is, közel 40 gyermek készített meglepetést számukra, a közösségi oldalon verssel köszöntötték őket.

Horváth Péter Sorkikápolnán és Sorokpolányban lát el közművelődési feladatokat a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Program keretében. Lelkesen mesélte, a nemesbődi találkozó után február 15-én egy kirándulást szerveztek 22 diákkal az Eplényi Intersport Síarénába, amelyet a nagy sikerre való tekintettel jövőre is megszerveznek. Az online farsangi jelmezes verseny sem maradt el, amelyre szinte záporoztak a jelmezes fotók gyerekektől és felnőttektől is.

Február 25-én „Retró véradást” hirdettek, melyre a közművelődési hálót működtetve meghívták a távoli települések lakóit is, így Nardáról és Nemescsóról is érkeztek véradók. Az eseményt követő hétfőn megkezdődött a régi közösségi épület lebontása, és az új színtér építési munkálatai. Ez idő alatt gyűjtést szerveztek Noelnek, a beteg pusztacsói kisfiúnak. Az összegyűlt segítséget a polgármesterrel falubusszal szállítottak el a családnak.

Nőnapon Mező Gábor polgármesterrel karöltve, egy kicsi szekeret megpakolva régi teknőkkel, vékával, szakajtóval, zsomborral és régi kosarakkal teli virágokkal elindultak a településen élő összes hölgyhöz. Hatalmas sikert értek el, közösségi oldalukon az eseményről készült videót 16.000-nél is többen tekintették meg. Március 15-ét szűk keretek között ünnepelték a Hősi Emlékműnél. Az emlékezést követően mindenki maga el tudta helyezni a kegyelet virágait, a gyerek pedig színes zászlókat szúrtak le emlékezésképpen.

Húsvétra a falu frekventált helyén az úgynevezett “Fő téren”, és egy másik falurészen tojásfa díszítésre invitálták a falu lakóit. Különleges horgolt tojások is felkerültek a fára.

A Magyar Költészet Napjára felkértek egy videó erejéig a településen lakó Foki Veronikát, a budapesti Madách Színház színművészét, emlékezzen meg a jeles ünnepről, aki hálás szívvel eleget is tett kérésüknek. Április utolsó napján a falusi legényekkel és férfiakkal felállítottak két májusfát, a lányok és asszonyok tiszteletére – zárta beszámolóját Péter.

A közművelődési szakmai találkozók, beszélgetések a jövőben is folytatódnak. Legközelebb, a Közösségek Hete programsorozat keretében, május 12-én Ják közösségi színterében találkozhatnak és folytathatnak eszmecserét más vasi települések közművelődési szakemberei.

Kovács Magdolna

Fotók: Hornyak Photo

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.