Gelencsérség – A végtelen lehetőségek vonzásában
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei IgazgatóságMagyarszombatfán hagyománnyá vált a Fazekas Napok Nemzetközi Fazekas Fesztivál és Vásár megrendezése, így az őrségi települések, a térségbe látogató turisták, valamint a szakmát képviselő érdeklődők hónapok óta izgalommal várták, hogy megrendezhető lesz-e a jelenlegi vírushelyzetben 19. alkalommal az esemény. Mindenki nagy elégedettségére és örömére kimagasló színvonalú, emberléptékű, ám mégis nagyívű, szakmai profizmussal megszervezett négy napos találkozót tudhat maga mögött a vadregényes környezetben elhelyezkedő kis falu. Soha ennyi érdeklődő még talán nem tekintette meg az elmúlt közel két évtized alatt az őrségi és más tájegységekről érkező „gelencsérek” termékeit.
A 2020-as évi Fazekas Napok a fazekas szakma seregszemléje, a település és a Veleméri-völgy hagyományainak, értékeinek bemutatkozása szakmai nappal kezdődött, népi iparművészeti minősítéssel a Hagyományok Háza zsűrijének részvételével.
Albert Attila fazekas mester, a település polgármestere nyitotta meg a gazdag programkínálattal bővelkedő rendezvényt 2020. július 11-én a szakmai konferencián, melyen a Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóságát Török Károlyné Miszori Marianna képviselte. A helyi önkormányzat az Intézettel szoros kapcsolatot ápolva több projektben is részt vesz.
A konferencia „Az én kerámiám, az én világom” címet viselte, mely két fiatal fazekas tehetség bemutatkozásával mindenki számára világossá tette, hogy van utánpótlás, és a tapasztalt mesterek mellett szerencsére érkezik az új generációs „gelencsér történet” új ötletekkel, új technikákkal. Mácsai László és Fóti–Nagy Detti a népi és a modern kerámia képviseletében meséltek a fazekas mesterség „rögös–agyagos” útjáról, szakmai eredményeikről. A fiatal előadók szakma iránti kellő alázatát a résztvevő fazekas mesterek képzeletbeli ölelése koronázta meg a konferencia alatt.
A fesztivál programjai között kicsi és nagy egyaránt jól érezhette magát, volt főzőverseny a helyi Tűzzománc Szomjoltó előtti területen, csodálatos kézműves vásár csupa agyagból megformált varázslatos használati és díszítő tárgyakkal, mesterség bemutatók, egész napos korongozási lehetőség, cserépedények használata élőben a helyi kemencénél, történelmi játékok parkja, kulturális műsor, folkbeat koncert.
A négy nap koronája a Mesterek korongozó versenye volt. A tudás, a szakmai fortélyok ismerete mindenki számára kézzelfoghatóan láthatóvá vált, amikor szakmai feladatként egy gömb megformálására kaptak alig harminc percet a mesterek. Fantasztikus élményben lehetett része a közönségnek: a „csodák születésének” tanúi lehettek. Több kisebb fazekas közösség alakult a nap folyamán a mestereknek köszönhetően, mely nem csupán a település, de a térség kulturális gazdaságfejlesztése szempontjából is kiemelkedő.
Török Károlyné Miszori Marianna