Folytatódott az értékteremtés Tarjánban
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság2020 januárjában folytatódott a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosítószámú projekt keretében a Területi ifjúsági műhely Komárom-Esztergom megyében, amelynek helyszíne továbbra is a Tarjáni Német Nemzetiségi Általános Iskola egyik közösségi terme.
A 2019 decemberében megvalósított Vizuális dokumentáció elmélete és gyakorlata elnevezésű foglalkozás második fejezetét – A filmkészítés szerepe a társadalomkutatásban címmel – tartotta meg 2020. január 15-én Edelmayer Zsolt foglalkozásvezető, a Nemzeti Művelődési Intézet közművelődési referense. A foglalkozás kezdetén négynegyedes felosztás elnevezésű ráhangoló játékkal került felmérésre, hogy a résztvevők hogy érzik magukat és milyen kapcsolódási pontjaik vannak a filmhez, filmkészítéshez.
A bemelegítő játék után rövid elméleti kitekintést hallhattak a résztvevők a film, dokumentumfilm társadalomábrázoló, életképeket, érdekes helyzeteket bemutató szerepéről. Az elméleti blokkot az Ember a felvevőgéppel és a Szerelempatak című filmek részleteinek levetítésével illusztrálta. Ezt korábbi alkalommal elhangzottak felelevenítése és a technikai ismeretek felfrissítése követte az eszközök gyakorlati bemutatójával kísérve. Az alkalom további részét kreatív légkör jellemezte.
A résztvevők a magukkal hozott tárgyak segítségével stop-motion animációs technikával készítettek rövidfilmet. A gyakorlat során felhasználásra kerültek a korábban megszerzett fényképezési ismeretek, lévén az alkalmazott filmkészítési technika állóképekből összeállított sorozatra épül: minden elkészült képkocka után az animálásra került tárgyakat kis mértékben arrébb kell mozdítani, majd újra fényképezni. A végeredmény a képkockák gyors egymás után illesztésekor áll össze – mozogni látszanak a tárgyak. A résztvevők a gyakorlat során több szerepkörben is tevékenykedtek, megismerve egy filmkészítési folyamat összetett mivoltát: szükség volt a tárgyakat mozgató animátorokra, operatőrre, fővilágosítóra és még a filmkészítési folyamatot bemutató werkfilmek és standfotók is készültek. A résztvevők nagyon élvezték a mozgalmas és érdekes információkban gazdag estét.
A következő alkalmon, 2020. február 13-án Angyal László a Hajdú-Bihar Megyei Igazgatóság vezetője mutatta be az értékfeltárás és a közösségépítés azon jó gyakorlatait, amellyel megyéjükben segítik a települések, közösségek fejlesztő folyamatait. Az alkalmon rendhagyó módon az iskola diákjai közül is részt vettek néhányan. A foglalkozásvezető bevezetésként egy teszt kitöltésére kérte a jelenlévőket, amelynek témája a helyi értékek, szokások, hagyományok ismeretére fókuszált.
Ezt követően meghatározott kérdések mentén kellett bemutatni a résztvevőknek a települést. A szempontsor kitért az infrastrukturális kérdésektől elkezdve a természeti, kulturális értékekre egyaránt. A feladatot kiscsoportokban oldották meg a műhely tagjai, majd munkájuk eredményét be is mutatták egymásnak. A délelőtt folyamán a továbbiakban a hajdúnánási fiatalok által készített városdal film bemutatására került sor, amely a szalma, mint a város legmeghatározóbb értékére építve mutatja be, hogy mennyire jó a településen élni.
A bemutatót követően arról indult egy hosszabb beszélgetés, hogy melyek azok tényezők, amelyek egy közösség identitását meghatározzák. Ezen általános szempontokat követően az is kiderült, hogy a tarjániakat milyen hagyományok kötik össze. A munka két közösségépítő módszer bemutatásával folytatódott. Elsőként a faluséta módszer segítségével állítottak össze egy programot a helyiek, majd megtekintették a Nyírmártonfalva első falukönyve című módszertani filmet, amely nagy hatást gyakorolt rájuk. A film számos szempontot és módszert ismertetett, amely adaptálható a helyi szintű közösségépítési folyamat során.
A foglakozást egy vidám rejtvényes feladvány zárta. Az alkalom során kapott ismeretek és módszerek tovább erősítették a közösség elkötelezettségét. Az áprilisi találkozón a Kérdőíves adatok kiértékelése, elemzése című téma feldolgozására kerül sor.
Hornyák-Pálmai Éva
Fotók: Hornyák-Pálmai Éva, Edelmayer Zsolt
Videó: Edelmayer Zsolt