Folytatódott a Népfőiskolai műhely Kiskörén

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóság

A Kiskörei Vásárhelyi Pál Egyesület célkitűzéseinek megvalósítása érdekében újabbnál újabb, az élethosszig tartó tanulást elősegítő, innovatív programokba vonja be a helyi lakosokat. A „Művelődő Közösségek Észak-Magyarországon” EFOP-3.7.3-16-2017-00148 pályázatból megvalósuló Népfőiskolai műhely tartalmi elemei hozzájárulnak, alapot adnak ezen kezdeményezésekhez.

A 12 alkalmas műhelyfoglalkozás sorozaton a résztvevők elsajátítják a népfőiskolai működést támogató nonformális és informális képzési formákra vonatkozó ismereteket és megismerik a tudásátadás különböző, gyakorlatban megvalósuló formáit. 2019. november és 2020. február között újabb 4 alkalommal találkoztak a Népfőiskolai műhely keretei között a résztvevők.


A 2019. novemberi műhelyfoglalkozás alkalmával a jelenlévők feltérképezték a helyi közösségeket érintő problémákat, meghatározták a cselekvési terv alappontjait, továbbá a népfőiskola programjaiból egy-egy még meg nem valósult projektet terveztek meg részletesen. Ez alkalommal a „Jövőműhely” módszertanát ismerték meg és alkalmazták a tervek kidolgozásához a résztvevők.


Bozó Krisztina, a Népfőiskolai műhely résztvevője a Kiskörei séták program felelőse lett. A kezdeményezés már elindult a településen:
„Alakuló Népfőiskolánk programjában elsődleges célkitűzésként kisközösségek kialakítását határozta meg. Célunk, hogy az emberek közelebb kerüljenek egymáshoz, jobban megismerjék egymást és településünket, Kiskörét. Ennek keretében vállaltam a falujáró körutak szervezését, mely a “Gyere velünk” programban szerepel. A séta jótékony hatásait mindannyian ismerjük. Különösen jót tesz, ha társul mellé még egy kis beszélgetés és nevetés! Mindeközben megismerjük azokat a település részeket, amelyeket talán még sohasem láttunk. A konkrét célt mindig indulás előtt közösen döntjük el. Egy pár hete a közösségi médiában tettem közzé a kezdeményezést. Azonkívül privát üzenetben is elküldtem jó néhány ismerősömnek, hátha nem mindenki látja a bejegyzésemet. Szerdánként délután 5 órakor indulunk a kiskörei Művelődési Ház elől. Egyelőre nem túl magas a létszám, de bízom benne, hogy a tavasz közeledtével többen csatlakoznak és kialakul egy jó kis sétáló közösség.”

A következő két alkalommal a résztvevők Honvisák Jánosné foglalkozásvezető segítségével újragondolták a helyi hagyományokat és a hagyományos tevékenységeket. A szőnyegszövés, mint elfeledett szakma és annak technikai megismerése, a kézműves kompetenciafejlesztés volt a foglalkozások fő célja, ezzel is elősegítve a kulturális alapú gazdaságfejlesztés beágyazódását és elindulását a településen.


A 2020. februárban megtartott alkalmon a kiállítás rendezés gyakorlati kérdései voltak középpontban. A Népfőiskolai műhely foglalkozásvezetőjének segítségével a résztvevők elsajátíthatták a kiállítás rendezés alapjait: az anyagválogatást, a feliratozást, a paszpartúzást és egy kiállítás berendezésének menetét. A közösség célul tűzte egy kiállítás megszervezését a helyi tárgyi értékekből és a térségi alkotók munkáiból. A kiállítás megnyitójára 2020. március 15-én kerül sor, a városi megemlékező ünnepséggel egybekötve.

Hacsavecz Éva

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.