Folytatódott a népfőiskolai hálózati műhelymunka a Dunántúlon

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóságának szervezésében – a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00150” azonosító számú projektjének keretén belül – került sor a népfőiskolai hálózati műhelymunka megvalósítására. A műhelymunkán való részvételre a Dunántúlon tevékenykedő népfőiskolák kaptak meghívást, illetve azok a szervezetek, akik szeretnének majd bekapcsolódni a hálózatba.

A műhelymunka következő alkalmán 2020. július 23-án, a kápolnásnyéki Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola tevékenységével, céljaival, eredményeivel, fejlesztési irányaival ismerkedtek meg a résztvevők, melyet Rodics Eszter ügyvezető és dr. Rubovszky Zsófia, a szervezet munkatársa mutatott be. Folyamatosan kiállításokat szerveznek, a múzeumpedagógiára is nagy hangsúlyt fektetnek. A koncertek, a kortárs művészet meghatározó munkájukban. A program zárásaként megtekintették az épületeket, illetve a kastély körüli kertet, valamint a „Mesél a kastély” című állandó kiállítást, amely a Halász család fotóalbumából és dokumentumtárából szemezget, ismerteti a kastély és a család történetét, illetve néhány megmaradt bútordarab és tárgy segítségével segít eligazodni a kastély izgalmas és változatos történetében.

2020. augusztus 25-én a Salföldi Műhely Népfőiskola Egyesület tevékenységével, céljaival és eredményeivel ismerkedhettek meg a résztvevők, melyet Korényi Dalma képzőművész, a szervezet egyik vezetője, és Rácz Béla Kenéz, a szervezet munkatársa mutatott be. Nyári táborokat szerveznek: lányoknak, asszonyoknak szövőtáborokat, a fiúknak, férfiaknak pedig ún. kopjás táborokat. A Salföldi Kopjások hagyományőrző huszárcsapat a végvári vitézi élet és harcmodor bemutatására hivatott. Sétát tettek a településen, amely bővelkedik épített értékekben, több műemlék ház és útmenti kereszt is található náluk.

Bárdudvarnokon a csoportot dr. Bánkuti Gyöngyi, a „Van közünk egymáshoz” Alapítvány elnöke és Sziklai Ákosné, az Alapítvány munkatársa várta a helyi faluházban 2020. szeptember 11-én, ahol Mester Balázs polgármester tartott előadást a településről. Itt jött létre Európa első „nemzetközi csillagoségbolt-parkja”, a Zselici Csillagpark. A településen 16 civil szervezet működik. Jellemző rájuk az összefogás, összetartás, az együttgondolkodás, a közös tervezés. A műhelyfoglalkozás résztvevői a látóút során számos jó gyakorlatot megismerhettek, amelyeket a későbbiekben, saját szervezetükben is hasznosíthatnak.

2020. szeptember 25-én a vasvári Vas – Vár Örökség Népfőiskolával ismerkedtek meg a műhelymunka résztvevői, melyet Gyöngyösi Zsuzsa, a helyi könyvtár vezetője, a Népfőiskola egyik szervezője mutatott be. A szervezet a Vasi Hegyhát 23 települését fogja össze. Munkájukban kiemelt szerepet kapnak a helyi és a megyei értékek, ezekre, mint a kultúra gazdaságélénkítő hatására tekintenek. Bekapcsolódtak a Veszprém megyéből induló ifjúsági értékőr programba is. Helyet adtak a Lakitelek Népfőiskola Alapítvány által szervezett értékfeltáró kollégiumnak is, amely szintén a Vasi Hegyhát értékeit és értékőrzőit térképezte fel. A program zárásaként a résztvevők megtekintették Vasvár értékeit, a történelmi belvárost és vasvári béke egykori helyszínét.

Mihalcsik Márta

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.