Feltáratlan kincsek nyomában 2021-ben is

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatósága 2020-ban indította el a „Békés megye feltáratlan kincsei” elnevezésű projektjét, melynek célja, hogy a településeken meglévő inaktív értéktárak működését beindítsa, az értékfeltáró tevékenységet támogassa, illetve új értéktári bizottságok létrehozásánál nyújtson módszertani segítséget.
A projekt első évében Végegyházán a már meglévő települési értéktár bizottság újult meg és elkezdődött a már korábban összegyűjtött értékek felterjesztésének előkészítése. A dokumentációt Kinyó Ágnes közművelődési asszisztens állítja össze, jelenleg 12 érték felterjesztése van előkészületben. Kisdombegyház településen is létezett már települési értéktár bizottság, de az első 5 érték felterjesztése csak a projekt eredményeként történt meg. Mindkét településen a helyi lakosok bevonásával folytatódik majd a helyi értékek feltárása és dokumentálása.

2021-ben négy új település jelezte igényét arra, hogy az Igazgatóság módszertani segítségével értéktár bizottságot szeretne létre hozni és működtetni. A fent említett négy település mindegyikén a Nemzeti Művelődési Intézet által indított képzéseken végzett szakemberek dolgoznak.
A Békés Megyei Igazgatóság vezetője, Csibor Márton és a projektért felelős módszertani referens, Varga Ágnes közösen keresték fel a települések vezetőit és munkatársait – a járványügyi előírások betartása mellett. Így lehetőség nyílt a személyes kapcsolatok kialakítására és a projekt lépéseinek részletes ismertetésére is, emellett a beszélgetéseken lehetőség volt a közművelődés aktuális helyzetének és lehetőségeinek megvitatására is.

Kardoson a települési értéktár bizottság létrehozásának lépéseiről kért tájékoztatást Brlás János polgármester úr és Dr. Szebegyinszki Attiláné aljegyző asszony, majd az első körben felterjesztendő értékekről esett szó.
Nagybánhegyesen a már működő települési értéktár bizottság értékfeltáró munkájának adhat új lendületet a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Program keretében felsőfokú képzésen részt vevő Csuka Sándorné, aki jelenleg a helyi közművelődési feladatellátásért felelős kolléga. A településen kiemelkedően jó közösségi és civil élet zajlik, emellett jelentős a szlovák nemzetiségi hagyományok őrzése is, amely többek között egy gyönyörű tájházban ölt testet.

Ecsegfalva esetében első lépés a helyi értéktár bizottság megalakítása, ezt követően a települési értékek felterjesztésére és elfogadására kerülhet sor. A megye északi részén fekvő település a Körös-Maros Nemzeti Park területével határos és része az Alföldi Kéktúra útvonalának, így jelentős természeti, környezeti értékek lelhetőek fel a környéken, amelyek először települési, de akár a későbbiekben megyei értékek is lehetnek.
A programban résztvevő negyedik település Pusztaföldvár, ahol még nincs megalakult települési értéktár bizottság, de igény mutatkozott rá. Ezen a településen még nem került sor az egyeztetésre.

A projektbe eddig bevont települések mindegyike nagyon nyitott az együttműködésre és az értéktáras tevékenységen felül számos más közművelődési területen is szívesen vesznek részt a Békés Megyei Igazgatósággal közös munkában.

Varga Ágnes

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.