Ezerarcú Tisza mente, Tiszaalpár és környéke – könyvbemutató

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Bács-Kiskun Megyei Igazgatóság

2020. október 9-én 17 órakor került bemutatásra az „Ezerarcú Tisza mente, Tiszaalpár és környéke” című ismeretterjesztő fotóalbum, mely Molnár Péter természetfotós és Bártol István természetvédelmi őr együttes munkájának eredménye. A könyvbemutatónak a tiszaalpári Iskolai és Községi Könyvtár biztosította a helyszínt. A bemutató során a jelenlévők diabemutatón keresztül láthatták a könyv által tartalmazott fotókat és hallhatták a hozzájuk fűződő történeteket.

Molnár Péter mintegy 15 éve foglalkozik természetfotózással. 2005 óta tagja a Magyar Természetfotósok Szövetségének (naturArt), többször készült cikk munkáiról a Nathional Geographic magazinba. Eredeti szakmája révén sokszor megfordult Tiszaalpáron. Egyik alkalommal egy, a településen élő ismerőse felhívta a figyelmét a táj szépségeire. Meglátogatta az alpári Várdombot, és az elé táruló csodálatos látvány elvarázsolta. Egyre többet járt Tiszaalpárra, először csak a tájat, majd az élővilágot, a virágokat, madarakat, vadakat is megörökítette fotóin keresztül. Az élet összehozta Bártol István természetvédelmi őrrel, aki a Szegedi Tudományegyetemen végzett, ökológus-biológus szakon. Ketten együtt készítették el e csodás könyvet, mely mintegy 300 gyönyörű fotóval mutatja be a Tiszavirágzást, a Tisza ezen szakaszán az árvizeket,  a Tiszaalpári Nagy-tavat, a Sulymos-tavat, Becsőt, a Csongrád-bokrosi holtágat, a száraz gyepek élővilágát, a Tiszaugi vadkörtés legelőt. A könyv egy kor- és idődokumentáció is, hiszen megmutatja, hogy a táj 10-15 év alatt mennyit képes változni.

A könyvbemutatón Molnár Péter beszámolt a fotózás során megélt élményeiről is. Mozgatható leseket készített. Azokban rejtőzve, álcahálón keresztül, órákat várva, jó időben, rossz időben várta a megfelelő pillanatokat, melyeket megörökíthetett.

A tiszaalpári Holt-Tisza és az Alpári rét Bács-Kiskun megyei érték. Örömteli, hogy papírra vetve, fotókkal illusztrálva megörökítésre került, így az is megcsodálhatja és részese lehet, akinek nincs alkalma és lehetősége arra, hogy személyesen megtapasztalja.

Szabóné Borsós Aranka

fotó: Szabóné Borsós Aranka

nyitókép: Molnár Péter (forrás: https://ng.hu/termeszet/2019/02/25/hogyan-lesz-termeszetjarobol-madarfotos/ )

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.