Érték–Közösség a Hungarikum műhelyben
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóságának szervezésében – a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon” elnevezésű EFOP-3.7.3-16-2017-00150 azonosító számú projektjének keretén belül – a kilencedik Hungarikum műhelyfoglalkozásra 2019. október 21-én került sor, ismét a Balaton közeli Sármelléken.
A több hónapos értékfeltáró munka következő állomása a tervezett tematika szerint, faluséta formájában valósult volna meg, melyet a viszontagságos időjárás miatt törölni kellett. A Zala Megyei Igazgatóság közművelődési referense Török Irén – ez alkalommal a foglalkozásvezető szerepében – hívta a műhelytagokat egy értékteremtő délutánra. Az általa írt és lebonyolított „Hulló levelekből örökzöld fák” címet viselő projektből, Érték–Közösség elnevezéssel tartotta meg előadását. Középpontban az adott göcseji településen, Szentkozmadombján feltárt és létrehozott új és múltból átörökített értékek sora, valamint sorsuk alakulása képezte a témát.
Ily módon bemutatásra került az évtizedekre visszavezethető önkéntes munkán alapuló kulturális gazdaságfejlesztés, amely méltán állítható olyan települések elé, ahol az elmúlt időkben megrekedt a fejlődés. A foglalkozásvezető élményszerűen mutatta be a mintafalut, melyet az épített örökség megóvása, régi utcák újra nevesítése, felolvasóestek, benépesített porták tettek ismét reménytelivé az ottaniak számára. Káli Lajos polgármester hosszú évek során a történelmi múltból merítve, a jelen lehetőségeinek kiaknázásával teremtette meg a tartalmas mindennapok kulturális életének feltételeit. A beszámoló hitelességét számos fotó támasztotta alá, melyek középpontjában az értékek utáni kutatás, azok feltárása, majd megfelelő hasznosítása állt.
A műhelytagok megismerhették egy másik település életében jelentőséggel bíró kitörési pontokat, melyek a saját kis közösségük életére is hatást gyakorolhatnak a jövőben. Így említhetők a történelmi múltba visszavivő fotók, és az egykor gazdagon megélt népszokások, hagyományok sora. Ismét hangsúlyt kaptak azok a módszerek, melyek az értékek felkutatásának, számbavételének folyamatát ölelik fel. Az előadás többek között felhívó jelleggel szolgált, mintegy bátorítva a helyieket falujuk kulturális, szellemi gazdagítására, amelynek elérésében nagy nyomatékkal bír az érték fogalmának rávetítése saját lehetőségeikre, és a cél érdekében azok maradéktalan kiaknázása. Az őszi értékdélután során bemutatott települések életközösségeinek megismerése inspiratív hatást gyakorolt a lelkes csoport tagjaira, melyet jól bizonyít a Szentkozmadombjára irányuló látogatás terve.
Török Irén
Fotó: Török Irén